Ako vieme, 3D tlač sa využíva v rôznych odvetviach priemyslu a mení staré zaužívané metódy na nové a moderné. Potravinársky priemysel nie je výnimkou. Pomocou metódy 3D tlače sa vytvárajú napríklad analógy mäsových výrobkov, recykluje sa potravinársky odpad alebo sa experimentuje s prispôsobovaním tvaru a vlastností jedál. Drvivá väčšina ľudí si čoraz viac uvedomuje vplyv konzumácie potravín na zdravie, životné prostredie a spoločnosť. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa popredný odborníci na aditívnu výrobu zamerali aj na potravinársky priemysel. 

Jedným z najnovších zaujímavých počinov v potravinárskom priemysle je nedávny pokus výskumníkov z holandskej univerzity a španielskej univerzity, kde vytlačili výber občerstvenia na báze mikro rias. Vedcov zaujímal vývoj inovatívnych potravinárskych výrobkov s potenciálnymi prínosmi pre zdravie začlenením mikroriasy, ktorá sa v občerstvení často nenachádza. Hlavnou výhodou je flexibilita a prispôsobenie výrobného procesu. 

Jedinou nevýhodou mikroriasy je jej silná zelená farba, ktorú je väčšinou komplikované zabudovať do potravín bežnými spôsobmi výroby. Práve preto prišla na rad metóda 3D tlače. Mikroriasy poskytujú ohromné výhody pre ľudské telo, sú plné bielkovín, minerálov, vitamínov, mastných kyselín či antioxidantov a tým dopĺňajú vyváženú stravu.

Najskôr sa vo výskume hodnotil vplyv obohatenia mikroskopickými riasami na reologické vlastnosti ( spôsob, akým sa materiály deformujú v dôsledku prúdenia alebo namáhania) a tlačiteľnosť samotného cesta na vlastnosti jedla. Vedci sledovali tvar, textúru a farbu. Jedným z pokrokov bolo zistenie, že mikroriasy zlepšili tlačiteľnosť cesta pomocou 3D tlače na báze extrúzie ( sila na vytláčanie sa zvýšila v porovnaní s cestom bez mikrorias).

Vedci vykonali niekoľko skúšok, na základe ktorých zistili, že jedlo obohatené o 3% a 4% Chlorelly poskytuje najpresnejšie tlačené štruktúry. Rýchlo si však uvedomili, že aj  keď bola technológia pri tomto dávkovaní zdokonalená, tieto úrovne by pravdepodobne spotrebitelia neprijali dobre, kvôli silnej zelenej a tmavej farbe cereálnych pochutín po upečení. 

Jedným z ďalších pokusov bolo využitie koaxiálnej potravinárskej tlače na skrytie mikrorias vo vnútri jedla. Po niekoľkých experimentoch vedci usúdili, že táto metóda má veľký potenciál do budúcnosti a môže predstavovať spôsob, ako povzbudiť ľudí ku konzumácii cereálií bez toho, aby príliš premýšľali o riasach, ktoré sú jednými zo základných surovín použitých pri výrobe.