Ako si vytlačiť vlastný kajak, dá sa to? Povieme si v tomto článku. 

Viete si predstaviť, že si na vašej domácej tlačiarni vytlačíte kajak? Také jednoduché to asi nebude, no odborníci začali pracovať na tom, aby váš kajak fungoval a bol lepší, ako ten, ktorý je vyrobený klasickou metódou. Tejto neľahkej úlohy sa zhostil Jim Smith a vytvoril prvý 3D tlačený kajak. Celkovo je jeho kajak široký 5 m, široký 0,5 m a váži takmer 30 kilogramov. Je zložený z 28 rôznych častí ABS a zároveň použil strojné skrutky, mosadzné závitové vložky a zopár silikónových tesnení. 

Najdôležitejšou časťou však bolo vybrať 3D tlačiareň, ktorá zvládne vytlačiť takýto objekt. Jim Smith pracuje ako strojný inžinier, takže sa rozhodol svoju 3D tlačiareň upraviť sám. Pridal do nej uzatvorenú zostavovaciu komoru. Jedným z najväčších problémov pri 3D tlači metódou ABS je to, že okolitá teplota a zmeny vzduchu môžu spôsobiť na tlačenom objekte praskliny alebo deformovať jeho jednotlivé časti. Aby Jim zabránil tejto neresti vytvoril komoru, ktorá bola pravidelne ohrievaná a tým zabezpečil stabilnú teplotu vzduchu. 

Celý dizajn kajaku bol rozdelený na jednotlivé kúsky, ktoré boli tlačené po jednom kuse. Tlač jedného kusu kajaku trvala až 42 dní. No výsledok uričte stojí za to. Tieto časti boli pospájané pomocou strojových skrutiek. Zároveň každá sekcia bola vybavená mosadznými závitovými vložkami, čo umožnilo napojenie ďalších dielov. A čo vodotesnosť? Na to skvele poslúžilo silikónové tesnenie. 

Jim Smith nám v 3D tlačiarenskej komunite ukázal, že stačí trocha snahy a vynaliezavosti a dokážete si doma vytlačiť naozaj čokoľvek.