Spoločnosť Smithsonian Institution vďaka ich 3D programu môže pracovať na skenovaní miliónov artefaktov, ktoré sú k dispozícii v ich 19 múzeách, 9 výskumných centrách, zoo a skladovacích zariadeniach. Tieto skeny sú ďalej prístupné verejnosti a ich cieľom je umožniť návštevníkom z celého sveta prístup k ich neuveriteľnej zbierke, a to buď prezeraním skenov v online zbierke alebo ich stiahnutím do 3D tlače. 

Smithsonian je najväčší múzejný, vzdelávací a výskumný komplex na svete, môže sa tiež pochváliť obrovským archívom materiálu. Zo všetkých ich exemplárov je vystavené len 1% ich zbierok. Práve preto sa snažia vymyslieť spôsob, ako predviesť ich viac ako 155 miliónov objektov. V rámci tejto úlohy sa rozhodli vytvoriť 3D program, ktorého cieľom je vzdelávať ľudí z celého sveta o neuveriteľných artefaktoch, ktoré sú súčasťou ich zbierok. 

Ich 3D program spravuje malá skupina technológov, ktorí pracujú v kancelárii programu digitalizácie. Zameriavajú sa na vývoj riešení na podporu poslania spoločnosti, zvyšovať a rozširovať vedomosti pomocou technológie trojrozmerného skenovania, analytických nástrojov a ich distribučnej platformy. 

Väčšina z ich skenov má otvorený prístup. To znamená, že každý používateľ si môže zadarmo stiahnuť, transformovať a zdieľať tisíce 3D tlačených artefaktov na akýkoľvek účel, vrátane 3D tlače. Ich portál má v súčasnosti 2544 skenov, z toho až 2346 je vhodných na 3D tlač. Medzi najúspešnejšie skeny patrí napríklad modul Apollo 11, mamut či poprsie Abrahama Lincolna.

Väčšina skenov pochádza z prírodného múzea divízie zoológov zameraných na zoológiu cicavcov. V zbierke však nájdete aj artefakty z národného múzea letectva a kozmického priestoru, Múzea amerického umenia a Národného múzea afroamerických dejín a kultúry.