1. Pandémia

Covid-19 zasiahol takmer každé odvetvie. Je jedno, či pôsobíte v cestovateľskom ruchu, kultúre či akomkoľvek druhu priemyslu, Covid zasiahol každého. Jedným z najzraniteľnejších odvetví, ktoré potrebovalo najrýchlejšiu pomoc bol lekársky sektor. Ľudia v tzv prvej línii nemali dostatok vybavenia či lekárskych pomôcok na ochranu seba či pacientov, na testovanie a potrebné lekárske úkony. 

Bežné spôsoby výroby sú príliš drahé a pomalé, a práve tu nastúpila 3D tlač. 3D tlačiari po celom sa spojili a začali vymýšlať ako najlepšie, najefektívnejšie a čo najlacnejšie pomôcť tým najzraniteľnejším. 

Trvalo to len niekoľko dní a 3D tlačené štíty, masky, ventilátory či testovacie tampóny sa vďaka 3D tlači doplnili takmer všade, kde ich bolo potreba. Rôzne univerzity či obrovské firmy venovali svoje 3D tlačiarne a materiál do nemocníc či iných lekárskych zariadení, aby tak pomohli pri prekonaní krízy.

Spoločnosť CONTEXT, ktorá hodnotila vplyv na odvetvie 3D tlačiarne zistila, že požiadavky na tlačiarne vo všetkých cenových reláciách sa zvýšili. Hlavným dôvodom bolo, že sa používali na výrobu potrebných zariadení súvisiacich s pandémiu. Aj odvetvie 3D tlače však bolo trošku stratové, nakoľko tie najbežnejšie odvetvia, akými sú spotrebné výrobky, vzdelávanie či zubný a automobilový priemysel zastavili svoju výrobu či nákup nových tlačiarní. 

Aj keď táto kríza ekonomicky poznamela aj 3D tlačiarenský priemysel, jedno je vďaka nej jasné. Flexibilita aditívnej výroby sa nestratí v žiadnej situácii.

Ďalšou zo zaujímavostí je aj globálna konferencia FORMNEX ( popredná udalosť v priemysle aditívnej výroby), ktorá sa vďaka pandémii premenila na úžasnú digitálnu šou. Musíme povedať, že digitálne konferencie sa stali čoraz populárnejšími, pretože poskytujú možnosť zapojiť sa účastníkom z celého sveta za minimálne náklady.

2. Softvéry pre 3D tlač sa stávajú nevyhnutnosťou

Na čo vám je pri 3D tlači softvér? Zabezpečí vám efektívnu a dôslednú 3D tlač. Je nevyhnutný pre viacero krokov pri 3D tlači. Vnorenie, prípravy zostavy, oprava súborov aje aj plánovanie výroby sú činnosti, ktoré vďaka softvéru pôjdu jednoduchšie a bezchybne.  V roku 2020 sa ním začali zaoberať tie najväčšie spoločnosti na trhu, ako napríklad AMFG či MakerOS, ktoré sa stali dôležitými poskytovateľmi riešení MES. 

MakerOS poskytuje cloudovú platformu na centralizáciu všetkých nástrojov na škálovanie služieb 3D tlače alebo výroby. Spoločnosť 3YOURMIND zasa poskytuje softvér na organizovanie inteligentných tovární zajtrajška pre poskytovateľov služieb, ale aj pre spoločnosti, ktoré integrovali technológiu 3D interne. Stále viac a viac spoločností si uvedomuje, že automatizácia výroby je jedným z najdôležitejších krokov. Spoločnosť 3YOURMIND od začiatku septembra 2020 získala v sérii A+ financovanie a 5,5 mil. USD. 

Okrem riešení pracovných tokov sa vyvíjajú aj integrované nástroje CAD. Netfabb je softvér CAM, ktorý podporuje optimalizáciu výrobných procesov, zníženie výrobných časov a minimalizáciu výrobných nákladov na 3D tlač. Poskytuje nástroje na zefektívnenie pracovných tokov a zníženie chýb pri zostavovaní pred výrobou. Na trhu sa stále objavujú softvérové startupy ako Shapeshift 3D alebo PrintSyst.ai, ktoré dokazujú, že niektoré kroky pracovného toku AM je možné ďalej optimalizovať a automatizovať.

Ako môžete vidieť aj v našich článkoch, čoraz viac firiem prechádza na aditívnu výrobu s cieľom optimalizovať výrobu, znižovať náklady a zlepšovať funkčné použitie výrobku. 

Jedným z úspešných nováčikovských startupov tohto roku je TOffeeAM, ktorý počas tohto leta získal financovanie viac ako 1 milión dolárov. Spoločnosť vidí najväčší problém spoločností v tom, že pri starých dizajnových metódach a snažia používať nové výrobné metódy. Ich poslaním je práve optimalizovať a modernizovať celý proces. 

Ďalšie trendy z roku 2020 nájdete v pokračovaní tohto seriálu…