3D tlač je známou a veľmi využívanou metódou už takmer v každom odvetví. V športovej oblasti nie je žiadnou novinkou. Medzi najznámejších brieborníkov, o ktorých sme už aj veľa písali je spoločnosť Adidas či samotná NHL, ktorá pomocou 3D tlače vyrába helmy pre hokejistov. Športové odvetvie je obrovskou príležitosťou pre všetkých vedcov a nadšencov aditívnej výroby, pretože práve športovci sú tí, ktorí potrebujú všetko na mieru. Vďaka 3D tlači už špecialisti vedia vyrobiť surfovacie dosky, golfové palice, lyžiarske topánky, bežecké tenisky a mnoho iného. Medzi najviac využívané a vyrábané však patria ochranné pomôcky, pretože sa dajú dokonale prispôsobiť telu nositeľa. Čo patrí v poslednej dobe medzi najinovatívnejšie projekty či aplikácie? Na to sa pozrieme spoločne. 

3D tlačená protéza pre cyklistov 

Športové odvetvie sa väčšinou so svojimi produktami zameriava na ľudí, ktorí nemajú žiaden handicap. Práve preto, prišla aj tu na rad 3D tlač, ktorá nie je obmedzená špecifickým zameraním. Jej dôležitosť sa ukázala na paralympiáde 2016, kde nemecká cyklistka Denise Schindlerová vyhrala striebornú a bronzovú medailu, čo dokázala s protézou vytlačenou 3D tlačou. Americká softvérová spoločnosť Autodesk s jej výrobcom protéz Reha-Technik Wellmer vyvinula proces, pri ktorom je možné pomocou laserového skenovania digitálne merať a modelovať zvyškové končatiny amputovaných osôb, vďaka čomu je možné vyrobiť protézu. Vďaka platforme Mecuris Solution teraz lekári vedieť navrhnúť protézu presne podľa predstáv a potrieb konkrétneho športovca.

Pretekárske autá Chevrolet s 3D tlačenými dielmi 

V roku 2020 Chevrolet oznámil, že do októbra prekonali ich závodné vozidlá so zabudovanými 3D časťami v priebehu sezóny až 130 000 km. Automobilka si zobrala na mušku svoju materskú spoločnosť GM a zamerala sa na aditívnu výrobu vo fáze prototypov aj vo fáze konečnej výroby. Len v roku 2020 vstúpili na závodnú dráhu dve nové korvety, každá až so 75 3D tlačenými dielmi, vrátane olejových nádrží, vstupov a uzáverov palivovej nádrže, chladiacich boxov vodičov a integrovaných hydratačných systémov. Závodné tímy značky – Corvette, Indycar, Nascar Camaro a Silverado – jazdia na vozidlách s 3D tlačenými komponentami, čo dokazuje ich odolnosť. Dve nové Corvette C8.4 najazdili až 9000 míľ v 7 závodoch.

Cavendish 3D tlačená futbalová maska 

Cavendish Imaging je londýnska spoločnosť, ktorá vyrába masky s cieľom umožniť športovcom, ktorí utrpeli zranenia na tvári, napríklad zlomeninu nosa alebo lícnej kosti, pokračovať v hraní. Pomocou 3D softvéru je spoločnosť schopná naskenovať tvár športovca a vytvoriť model na základe ktorého je možné 3D ochrannú masku 3D tlačiť. Táto inovácia skracuje dobu nečinnosti súvisiacu s úrazom a zabráni ďalšiemu poškodeniu úrazu počas jeho hojenia.  Masku používali viacerí profesionálni hráči futbalu a rugby, vrátane ich prvého klienta a bývalého kapitána Chelsea Johna Terryho ako aj Sergia Ramosa.

3D tlačené ekologické surfy 

Francúzsky startup Wyve, ktorý je zameraný na vývoj surfových dosiek prostredníctvom aditívnej výroby. Zvláštnosťou tohto projektu spočíva vo výrobnom procese dosiek, pretože okrem možnosti prispôsobenia majú veľmi originálny transparentný dizajn. Spoločnosť uvádza, že dosky vyrábajú z recyklovaného plastového odpadu, ktorý prostredníctvom 3D technológií ponúka používateľovi optimálnejšie a odolnejšie riešenie. Spoločnosti sa podarilo spojiť ekologickú prijateľnosť a inovácie v jednom projekte.

Na mieru 3D tlačené lyžiarske topánky 

Lyžiarske topánky sú často vnímané ako veľmi nepohodlné topánky. Športovci si preto musia často voliť medzi vysokým výkonom a pohodlím, príliš voľnými topánkami, ktorú sú síce pohodlnejšie ale nedokážu zabezpečiť rovnakú kontrolu. Spoločnosť Tailored Fits pomocou najmodernejších technológií merania 3D skenovania sú Tailored Fits schopní 3D tlačiť vnútornú topánku špecifickú pre jednotlivca a zabezpečiť tak neuveriteľný priamy prenos sily. Zároveň zaručujú cirkuláciu krvi, čo znamená, že užívateľ má nielen lepší pocit zo zjazdovky, ale môže zabudnúť na studené prsty na nohách.