Americká spoločnosť Rohinni, ako sama hovorí, tlačí svetlo.Neustále sa vynárajú nové spôsoby ako využiť 3D tlač. Už sme ich tu mali mnoho, no ďalšie využitie má obrovský potenciál uplatniť sa doslova všade. Potrebujete zdroj svetla? Stačí si ho navrhnúť a vytlačiť jeho tvar. Presne takto to zamýšľa aj americká spoločnosť. Chce umožniť ľuďom vytlačiť si taký zdroj svetla, aký presne požadujú. Rohinni s nadsadením povedané, tlačí svetlo.

Cieľom je sprístupniť svetelný zdroj ku akýmkoľvek aplikáciám kde sa len dá. Rohinni vyvíja “svetelný papier”, najtenší LED zdroj svetla aplikovateľný na hocijaký povrch v akomkoľvek tvare. Produkt sa skladá zo špeciálneho atramentu v ktorom sú zamiešané miniatúrne LED diódy. Tento “koktail” je následne vytlačený na vodivú vrstvu a zapečatený z oboch strán dvomi dodatočnými vrstvami, ktoré ho držia pohromade. Jedna dióda je o veľkosti červenej krvinky.
Na to aby takto vytlačená zmes diód svietila, stačí priviesť na ňu elektrický prúd. Už len z pohľadu na vytlačený “svetelný papier” je jasné, že vrstva je tenšia ako súčasná OLED technológia. Jej rôznorodá aplikácia je využiteľná takmer všade. Ak pôjde všetko dobre a technológia sa dostane do masívnej výroby, pomaly začne nahrádzať tradičné zdroje svetla.

Rohinni už špekuluje o aplikácii v automobilovom priemysle. Ide napríklad o svietiace logá automobiliek, alebo svietiace vnútorné prvky. Ďalej sa ponúkajú svietiace logá na mobily, snowboardy, rôznorodé aplikácie v byte či nositeľné náramky. Využiteľnosť tejto technológie je naozaj obrovská.

Spoločnosť sa potýka s problémom ako umiestniť diódy rovnomerne po celej ploche. Doposiaľ sú rozmiestňované náhodne. Prototypy svietia zatiaľ nerovnomerne no Rohinni verí, že sa jej to v krátkej dobe podarí vyriešiť. Technológia by mala prísť niekedy v polovici budúceho roka najprv pre priemyselné využitie. O pár mesiacov neskôr by sme sa mali dočkať aj komerčného využitia pre koncových zákazníkov. Zrejme si budeme môcť kúpiť už namiešaný “koktail” a vytlačiť si na 3D tlačiarni svetlo na mieru.