Cukrovka môže spôsobiť poškodenie nervov a zlý krvný obeh v nohách, čo môže viesť k vredom na nohách, pľuzgierom, bolesti a infekciám nôh. V niektorých prípadoch môže byť poškodenie vážne a pacienti môžu prísť o nohy.  Výskumníci z Indického vedeckého inštitútu (IISc) v spolupráci s Karnataka Institute of Endocrinology and Research (KIER) vyvinuli sadu jedinečnej samoregulačnej obuvi pre ľudí s cukrovkou, ktorej cieľom je pomôcť zmierniť niektoré z týchto problémov s chodidlami súvisiacimi s cukrovkou.  Obuv je 3D tlačená a môže byť prispôsobená rozmerom a chôdzi nohy jednotlivca.

Tieto 3D tlačené sandále majú mechanizmus prichytenia, ktorý udržuje nohy dobre vyvážené, čo umožňuje rýchlejšie hojenie poranenej oblasti a zabraňuje vzniku zranení v iných oblastiach nôh.  Cieľom vynálezu je pomôcť s diabetickou periférnou neuropatiou, ktorá je účinkom cukrovky ovplyvňujúcej končatiny.

Neuropatia môže viesť k strate citlivosti, čo vedie k nepravidelným vzorom chôdze u osôb s cukrovkou. V dôsledku straty citlivosti v nohách z neuropatie môže diabetická osoba vyvinúť nepravidelnú chôdzu, čo znamená, že tlak je nerovnomerne rozložený. Časti chodidla, kde je vyvíjaný tlak vysoký, sú vystavené väčšiemu riziku vzniku vredov a iných problémov.  Na boj proti tomuto efektu vedci vyvinuli vo svojich sandáloch oblúky, ktoré sa “zachytia” do obráteného tvaru, keď sa dosiahne tlak presahujúci určité množstvo.  “Keď odstránime tlak, oblúk sa automaticky vráti do svojej pôvodnej polohy – to je to, čo sa nazýva samovybíjanie,” povedal Priyabrata Maharana, doktorand na katedre strojárstva na univerzite.  “Hmotnosť jednotlivca, veľkosť nohy, rýchlosť chôdze a rozloženie tlaku považujeme za dosiahnutie maximálnej sily, ktorá musí byť mimo zaťaženia.”

“Je to mechanické riešenie problému,” povedal GK Ananthasuresh, profesor na katedre strojárstva.  “Existuje veľa komerčných výrobcov obuvi, ktorí predávajú drahú obuv v mene poskytovania pohodlia pomocou toho, čo nazývajú pamäťová pena, ale testovali sme ich a nemajú požadované vlastnosti. Túto obuv môžu používať nielen ľudia trpiaci diabetickou neuropatiou, ale aj iní.”  Ďalšou fázou pre výskumníkov je komercializácia ich topánok a urobia to s pomocou start-upov Foot Secure, ktorí sú klinikou starostlivosti o nohy, a tiež Yostra Labs, ktorí vyvinuli skríningovú technológiu, ktorá pomáha identifikovať neuropatiu nôh. Oba start-upy sídlia v Bengaluru v Indii.

“Existuje veľa komerčných výrobcov obuvi, ktorí predávajú drahú obuv v mene poskytovania pohodlia pomocou toho, čo nazývajú pamäťová pena, ale testovali sme ich a nemajú požadované vlastnosti,” povedal Ananthasuresh.  “Túto obuv môžu používať nielen ľudia trpiaci diabetickou neuropatiou, ale aj iní.” Zdroj: https://3dprinting.com/news/am-prototyping-used-to-develop-shoe-for-diabetics/