Výskumná firma Precedence Research nedávno zverejnila správu o 3D tlačenie lekárskych implantátoch. Podľa správy by 3D tlačené implantáty mali vygenerovať viac ako 9 miliárd dolárov v roku 2030 oproti 1,5 miliardám v roku 2020, čo predstavuje ročný nárast o 19%. Tvárou v tvár čoraz zložitejším chirurgickým zákrokom by aditívna výroba mohla vyhovieť skutočným potrebám odborníkov, ktorí si vďaka nej môžu chirurgický zákrok natrénovať. 

Štúdia tiež tvrdí, že ortopedický trh by bol jedným z hlavných rastových vektorov. Samotné 3D tlačené ortopedické prístroje by predstavovali rast o 25% medzi rokmi 2021 a 2025 alebo výnos 1,94 miliardy dolárov. Správa navyše zdôrazňuje význam použitých materiálov pre 3D tlač, ktoré významne prispeli k zvýšeniu obratu. 

Trh s 3D tlačenými implantátmi je do značnej miery ovplyvnený počtom transplantácií, štepov alebo dokonca výmeny kĺbov. Ide o ťažké operácie, ktoré si vyžadujú vynikajúcu prípravu chirurgov. Pomocou aditívnej výroby môžu vyrábať implantáty na mieru, aby znížili riziko infekcie, podporili lepšiu osseointegráciu a zlepšili pohodlie pacientov. Vytvorené implantáty sú ľahšie, lepšie zodpovedajú tvaru kostí a sú odolnejšie. Štúdia uvádza, že jedna z popredných aplikácií na trhu sa týka ortopédie, najmä prijatie polymérnej a kovovej 3D tlače v zložitých reštrukturalizačných operáciách. Majú výrazne dôležitý dopad na operácie, ktoré postihujú chrbticu. Zubné a lebečné implantáty sa tiež považujú za dve dôležité aplikácie s mnohými kranio maxilofaciálne operáciami. Na strane hodnotového reťazca sú to materiály, ktoré najviac ovplyvňujú rast trhu s významnými investíciami do výskumu a vývoja. Štúdia sa tiež zameriava hlavne na technológie fúzie laserového práškového lôžka, tryskania materiálu a tavenia elektrónového lúča. 

Štúdia nakoniec uvádza, že Severná Amerika dominuje na trhu s 3D tlačenými implantátmi, ktoré majú viac ako 30% trhového podielu. V roku 2022 sa má ázijsko tichomorský región stať druhým najväčším používateľom 3D technológií s poprednými krajinami ako Čína, India a Japonsko. Tento nárast je z veľkej časti spôsobený rastúcou prevalenciou zubných a kostných porúch. Stále existuje množstvo výziev, ktoré treba prekonať, napríklad certifikácia 3D tlačených implantátov, ale zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že aditívna výroba je na dobrej ceste.

*zdroj: Novax DMA