Čo bolo najzaujímavejšie na roku 2020 sme si už povedali. Aké sú však predpovede na rok 2021? 

Medzi najviac predpokladané trendy môžeme zaradiť návrat k rysovacej doske a prehodnocovaniu výroby, umožnenie personalizácie nielen produktov, ale aj samotných tlačiarní a rýchle vytváranie nových riešení, ktoré sa vždy prispôsobia aktuálnej situácii. 

Covid kríza poznačila všetky odvetvia. 3D tlač sa práve vďaka nej stala možno viac známou, keď takmer ako jediná dokázala zareagovať takmer okamžite a priniesť riešenia, ktoré boli časovo aj finančne veľmi výhodné. 

Nie je to však prvý krát, keď sa niektoré odvetvie “preslávilo” práve vďaka kríze. Apple predstavil svoj iPod práve vtedy, keď praskla bublina dotcom. Airbnb ožil počas finančnej krízy v roku 2009 a spoločnosť Alibaba spustila svoje online trhovisko na vrchole epidémie SARS v roku 2003. 

Využitie aditívnej výroby aj počas krízy dokázalo, že táto technológia je pripravená do budúcnosti. Aditívna výroba sa osvedčila ako účinná metóda, ktorá ľuďom umožňuje poskytovať zmysluplné riešenia vznikajúcich výzvie. Najväčšia hodnota aditívnej výroby spočíva v schopnosti vytvárať veci, ktoré nedokáže žiadna iná výrobná metóda. Schopnosť aditívnej výroby prispôsobiť sa, tlačiť s menším počtom komponentov a s menším množstvom odpadu znamená, že môže zabezpečiť riešenia, ktoré sú sociálne prístupné a udržateľné. Ďalším dôležitým krokom je zvyšovať všeobecné povedomie o 3D tlači a všetkých jej možnostiach. 

  1. Späť k rysovacej doske 

Nielen svetová pandémia, ale aj klimatická kríza čím ďalej tým viac núti spoločnosti prehodnotiť ich spôsoby výroby. Tlak týchto existenčných výziev si vyžaduje viac ako len postupné kroky vpred. 

Skvelým príkladom môže byť spoločnosť Airbus. Ten nedávno odhalil plány na urýchlenie vývoja komerčných prúdových lietadiel na vodíkový pohon a vývoj hybridných motorov. Tento odvážny skok znamená, že do roku 2035 by sa svet mohol dočkať prvého lietadla s nulovými emisiami. Pri realizácii potrebných krokov na výrobu bude aditívna výroba zohrávať nemalú úlohu. 

Aditívna výroba oslobodzuje dizajnérov od typických problémov a obmedzení v bežných spôsoboch výroby a pomáha im sústrediť sa na riešenie namiesto samotného produktu. Vďaka tomu im 3D tlač umožňuje nielen šetrenie času, ale aj finančných nákladov na výrobu. 

  1. Personalizácia procesu 

Jednou z najznámejších charakteristík 3D tlače je to, že výrazne znižuje náklady na prispôsobenie produktov. Menej známou je dôležitosť oprávnenia technikov a operátorov prispôsobovať a optimalizovať tlačový proces ako taký. Prispôsobenie procesu realizácie je práve preto veľmi dôležitým krokom. 

V ideálnom svete by technik len stlačil tlačidlo a nechal vytlačiť predinštalovanú šablónu. No, bohužiaľ, ilúzia, kde jeden štandardný proces vyhovuje všetkým ostatným produktom nie je správna.  3D tlač je flexibilná technológia, ktorej potenciál by sa nevyužil, ak by sa nasadilo iba niekoľko štandardných procesov bez ohľadu na vyrábaný produkt. Ak chceme 3D tlač využiť naplno, je potrebné vyladiť všetky parametre stroja a procesu na konkrétny produkt, ktorý chceme vytlačiť. 3D tlač sa začala čoraz viac využívať na hromadnú výrobu, čo spôsobilo, že dizajnéri a technici musia prísť s najoptimálnejším riešením. 

  1. Úspora času a energie 

Pandémia uviedla svet do neustáleho pohotovostného režimu, kedy to najrýchlejšie riešenie je nevyhnutnosťou. Zdravotníci ale aj pacienti sa stretli s nedostatkom prostriedkov, ktoré boli potrebné na záchranu životov. 

Digitalizácia sa zrýchľuje v každej oblasti, pretože spoločnosti investujú do technológií, ktoré im môžu pomôcť prispôsobiť sa tomuto novému normálu vyplňovania medzier v dodávkach. Každá spoločnosť sa však bude v kritickej situácii rozhodovať na základe ROI parametrov, ktoré držia spoločnosť na žive. 

Práve z tohto hľadiska je aditívna výroba jednou z digitálnych technológií, ktoré môžu poskytnúť krátkodobú návratnosť investícií, nízkonákldovú výrobu a nízke riziko, ale vstupné investície a začiatky výroby majú zvyčajne dlhú krivku učenia.

*zroj: Materialistic