Dizajnér Stefan Obermayr navrhol špeciálne optimalizovaný pretekársky rám dronu, ktorý je extrémne ľahký, aerodynamický a napriek tomu prakticky nezničiteľný. Svoje desaťročia skúseností v modelingu a 3D dizajne začlenil do tvorby dokonalého pretekárskeho rámu. Výsledkom je extrémne prehľadný koncept, ktorý vydrží akúkoľvek kolíziu a stále ponúka vysokovýkonné letové charakteristiky.  “Iba tie najlepšie komponenty boli použité na vytvorenie pravdepodobne najlepšieho 3D tlačeného pretekárskeho dronu na svete! Pretekárske drony musia pravidelne odolávať brutálnym kolíziám pri významných rýchlostiach bez toho, aby potom zlyhali. Preteky musia pokračovať!”

 Konvenčné rámy pretekárskych dronov pozostávajú z niekoľkých jednotlivých komponentov frézovaných z kompozitných panelov z uhlíkových vlákien priskrutkovaných dohromady. Konštrukcia takýchto rámov vždy ohrozuje pevnosť, hmotnosť a aerodynamiku. Čím širší panel CFRP je, tým silnejší je rám, ale hmotnosť vzletu aj aerodynamika trpia. Ak je rám vysoko optimalizovaný pre vzletovú hmotnosť a aerodynamiku, nevyhnutne sa stáva náchylnejším na kolízie.  Optimálny dizajn rámu pretekárskeho dronu sa skladá len z jednej časti, je extrémne ľahký, má zjednodušené ramená a je tiež vysoko odolný voči kolíziám.

Riešením problému je 3D tlač s plastom vystuženým uhlíkovými kontinuálnymi vláknami v ľahkej konštrukcii pomocou 3D tlačiarní spoločnosti Markforged. Každé súvislé vlákno je umiestnené presne v smere stresu a len na presných miestach, kde sily skutočne pôsobia. Týmto spôsobom každé jednotlivé vlákno prispieva k stabilite celkovej štruktúry.  Interiér konštrukcie môže byť do značnej miery dutý – a pohodlne skrýva potrebné motorové a napájacie vedenia, ktoré by inak často boli poškodené v prípade kolízie v dôsledku veľmi rýchlych rotujúcich vrtulí.

Zdroj: Mark3D