Keď v roku 2019 predstavila obrovská automobilka BMW svetu nový model svojho 3D konceptu, otec a syn sa chytili príležitosti a začali pracovať na vlastnom projekte – 3D tlačené Lamborghini Aventador v skutočnej veľkosti. Dvojica sa rozhodla vytvoriť väčšinu dielov tohto super auta s malými kancelárskymi 3D tlačiarňami, ktoré vlastnia, a my musíme uznať, že výsledky sú naozaj pôsobivé! Otec, fyzik Sterling Backus, sa rozhodol premeniť ambicióznu myšlienku 3D tlače auta v jeho garáži na realitu, aby ukázal svojmu synovi, čoho je technológia schopná. Tento príklad sa zdá byť jedným z mnohých, ktoré vyvíjajú pojem veľkoformátovej 3D tlače.

Pokiaľ ide o vzťah medzi automobilmi a 3D tlačou, je dôležité zdôrazniť, že väčšina vozidiel má niekoľko, ak vôbec nejaké 3D tlačené diely. Od dnešného dňa (12. júla 2019) dostupné technológie nestačia na výrobu celého modelu vozidla. To nám však nebráni v tom, aby sme pozdravovali iniciatívy prijaté v tomto odvetví, ktoré umožňujú rozvoj výroby automobilov. Vďaka aditívnej výrobe je možné optimalizovať mnohé komponenty, ktoré vážia menej, čím sa zvyšujú schopnosti vozidla a zároveň sa znižujú celkové náklady, pretože je potrebných menej materiálov. V prípade Sterlinga Backusa mu takýto technologický vývoj umožnil vlastniť toto super auto, ktoré chcel mať, bez toho, aby utratil státisíce dolárov. 

Otec fyzik nebol žiadny začiatočník, mal už bohatú históriu s 3D tlačou, predtým používal niekoľko tlačiarní FDM. Pre tento projekt boli použité stroje CR-10S, CR-105S a QIDI Xpro. Sterling tiež vysvetľuje, že celkovo bolo na výrobu celého tela použitých 220 cievok termoplastických vlákien. PLA bol použitý pre panely karosérie kvôli svojej dobrej rozmerovej stabilite, ASA a ABS boli použité pre zadné svetelné puzdrá a svetlomety, zatiaľ čo nylon naplnený uhlíkovými vláknami sa používal pre interiérové časti vyžadujúce vysokú pevnosť. Proces tlače nebol v žiadnom prípade vykonaný dokonale od začiatku do konca, pretože na niekoľko testov a porúch bolo použitých asi 50 cievok.

Okrem 3D tlače použili otec a syn aj iné tradičné výrobné procesy, ako je CNC obrábanie, vákuová infúzia a zapuzdrenie uhlíkových vlákien. Fyzik povedal: “Rozhodli sme sa použiť pokročilé technológie na výrobu vozidla. Chceli sme však využiť nízko nákladové možnosti. To nás viedlo k výskumu rôznych techník automobilovej konštrukcie. Po tom, čo sme sa rozhodli použiť 3D tlač pre väčšinu karosérie vozidla, potrebovali sme pevnosť. Veľmi málo možností materiálov odolných voči tepelnému namáhaniu bolo kompatibilných s našimi 3D tlačiarňami; tak sme sa obrátili na zapuzdrenie 3D tlačených častí s uhlíkovými vláknami.”

Sterling chce ukázať svoj veľkoformátový projekt všetkým, vrátane miestnych škôl v rámci svojho projektu STEM. Dúfa, že zaujme deti vedou, technológiou, inžinierstvom a umením a matematikou. Veď ako lepšie pritiahnuť pozornosť detí ako s čiastočným 3D tlačeným Lamborghini v životnej veľkosti? Fyzik si spomína, aká ambiciózna bola myšlienka pred rokom a niekoľkými mesiacmi, keď na nej začal pracovať so svojím synom. Na projekte strávili najmenej hodinu denne, zatiaľ čo viac ako 20 000 dolárov bolo investovaných celkovo do projektu, čo je relatívne nízka cena vzhľadom na najlacnejšiu verziu oficiálnych maloobchodných predajov Aventador za viac ako 300 000 dolárov! Fyzik na záver uviedol, že auto neplánuje predať, ani konkurovať výrobcovi automobilov. Sterling opisuje celý svoj projekt na svojej facebookovej stránke TU.