Luxusná automobilka predstavila svoj najnovší koncept len pred pár dňami. Ich nový vysoko výkonný hybrid McLaren Artura, ktorý je navrhnutý tak, aby kombinoval technológiu, dizajn a bezkonkurenčný výkon. Najzaujímavejšie pre nás na ňom však je to, že jeho veľkou súčasťou je aj aditívna výroba. Spoločnosť tvrdí, že na vytvorenie jadra bloku motora a hlavy valcov použila 3D kovovú tlač. Táto metóda im umožnila lepšie chladenie motora a lepší výkon. 

Elektrifikácia vozidiel je na celom svete rýchlo rastúcim trendom. Podľa správy IEA zaznamenal globálny predaj elektromobilov medziročný nárast až o 40%. Správa od Fortune Business Insights uvádza, že očakávania na rok 2027 sú až 985 miliárd. Zákazníci tohto trhu uprednostňujú najmä efektívne hybridné vozidlá. Nie je žiadnou novinkou, že aditívna výroba je veľkou súčasťou tohto odvetvia. Napríklad spoločnosť Porsche znížilo celkovú hmotnosť asi o 10%. 

Samotný McLaren však predstavil inovatívny koncept, ktorý priniesol čiastočne 3D tlačený dizajn. Jeho hlavným cieľom bolo zníženie hmotnosti ich automobilov vďaka ľahšiemu rámu. Ich nová monobloková konštrukcia bude mať iba 82 kg a zároveň bude chrániť batériu. Samotné hybridné komponenty vážia iba 130 kg. Po motorickej stránke bude tento model menší, kompaktnejší a hustejší ako bežný elektromotor s radiánym prietokom. S hmotnosťou 15,4 kg môže dosiahnuť zrýchlenie z 0 na 100 iba za tri sekundy. Jeho maximálna rýchlosť je 330 km/h.

Hlavným bodom záujmu inžinierov je blok motora a hliníkové hlavy valcov, ktoré obsahujú 3D tlačené jadrá. McLaren zatiaľ neprezradil veľa informácií o použitej technológii. Predpokladá sa však, že jadrá boli vyrobené z hliníka. To by znamenalo, že na proces výroby použili proces fúzie laserového práškové lôžka. Bez ohľadu na to automobilka tvrdí, že aditívna výroba jej umožnila navrhnúť zložitejšiu časť a obsiahnuť detaily, ktoré by inak nebolo možné vyrobiť. Jadrá obsahujú 2mm mikro kompaktný chladiaci priechod medzi valcami, ktorý slúži na výrazné zlepšenie chladenia motora.