NASA a jej možnosti 3D tlače nás stále neprestáva prekvapovať. Svetoznámu misiu Artemis určite všetci poznáte. 

V rámci nej NASA pripravuje kozmonautov na vyslanie na Mesiac a neskôr ďalej na Mars. Pre túto vesmírnu plavbu sa americká agentúra rozhodla spoľahnúť sa na výrobu kovových prísad, presnejšie na technológiu Blown Powder Directed Energy Deposition. Jednoduchšie povedané využívajú techniku 3D tlače, ktorá je podobná technológií DED. 

Vďaka nej NASA vie navrhnúť rakety zajtrajška. Projekt RAMPT má za cieľ aditívne vyrábať veľké motory vesmírnych rakiet. Aby mohli túto technológiu otestovať, navrhli tímy trysku s priemerom jedného metra a výškou 0,9 metra s integrovanými chladiacimi kanálmi. Jej výroba trvala iba 30 dní. Výroba takejto časti si zvyčajne vyžaduje viac ako ročnú prácu. Táto tryska obsahuje chladiace kanály, ktoré umožňujú prechod kryogénneho hnacieho plynu tak, aby sa udržala optimálna teplota. Aditívna výroba umožňuje tento typ zložitosti prostredníctvom optimalizovaných metód návrhu. 

Zároveň zlepšili výkon spaľovacej komory a trysiek a to vďaka zníženiu nákladov. Tento projekt sa zameriava hlavne na dva najťažšie komponenty systému motora, ktoré sú dnes zároveň aj najdrahšími na vyrobu. 

Projekt RAMPT je založený na technológii Blown Powder Directed Energy Deposition, ktorá spočíva v vstrekovaní kovového prášku do laserom vyhrievanej roztavenej kovovej nádrže. Tlačová hlava pripevnená k robotickému ramenu sa pohybuje podľa vopred určeného vzoru a vyrába konkrétny diel vrstvu po vrstve vďaka optickému laseru, ktorý vytvrdzuje vyfúknutý prášok. Je to prakticky rovnaká technika ako DED, ktorá je známa svojou schopnosťou opravovať kovové časti a vyrábať veľké časti, napríklad trysky raketového motora. 

Je to náročný proces tradičnej výroby trysiek a môže to trvať veľmi dlho. Fúkaná prášková aditívna výroba zameraná na depozíciu energie nám umožňuje vytvárať veľmi rozsiahle komponenty so zložitými vnútornými vlastnosťami, ktoré predtým neboli možné. Vďaka tejto technológií sú schopní výrazne znížiť čas a náklady spojené s výrobou kanálom chladených trysiek a ďalších dôležitých raketových komponentov.

Táto tryska sa momentálne chystá na testy, kde bude vystavená teplote viac ako 6000 stupňov, ktorá sa rovná teplote, ktorá je pri štarte rakety. 

Zdroj: NASA