O startupoch v 3D tlači sme si už čo to popísali, poďme sa pozrieť na tie najlepšie, ktoré zabodovali v roku 2020. 

AdditiveLab 

Belgický startup ponúka simulačný softvér pre aditívnu výrobu. To znamená, že softvér umožňuje zákazníkom vytvárať špecifické modely pre simuláciu procesov v aditívnej výrobe. To poskytuje zákazníkom prehľad o očakávaných nákladoch na materiál a stroje a dĺžke výrobného procesu. Tento proces je vhodný najmä pre kovovú 3D tlač, pretože kovy sú drahšie na nákup a výrobu ako polyméry. Spoločnosť vyvinula dva druhy softvéru. Jeden je zameraný na pokročilých technikov simulácie a poskytuje prístup k možnostiam hĺbkovej simulácie. Druhý je zameraný najmä na inžinierov bez simulačných skúseností, práve vďaka jeho ľahkému použitiu. 

3DQue Systems 

Tento kanadský startup vytvoril systém, ktorý umož§uje trvalú výrobu. Skladá sa z 3D tlačiarne QPod a sprievodného softvéru QSuite. Riešenie umožňuje vlastnú výrobu plastových dielov s minimálnou alebo žiadnou údržbou. Zároveň umožňuje výrobu dielov z PLA, ABS, TPU, PETG a nylonu na požiadanie. Podľa samotného výrobcu je možné skrátiť dodacie lehoty až o 95% a znížiť zásoby o 85%, čo v podstate znižuje celkové náklady. Ich cieľom je ukázať, že tlačiarne FDM sú schopné výroby nad rámec prototypov. 

6K

Táto mladučká americká spoločnosť sa špecializuje na výrobu práškových materiálov pre aditívnu výrobu a ďalšie výrobné procesy. Spoločnosť vyvinula mikrovlnný plazmový systém s názvom UniMelt na výrobu materiálov v práškovej forme. Unimelt prevádza širokú škálu materiálov vrátane keramiky, kovov a plastov na vysoko kvalitné prášky pri 6000 stupňoch. To umožňuje vytvoriť jedinečné zliatiny. Riešenie je navyše presvedčivé z hľadiska trvalej udržateľnosti. Ich proces dokáže previesť aj certifikovaný strojový šrot, použitý prášok a ďalšie zdroje potenciálnych surovín na kvalitný prášok. 

MakerOS

Tento startup vyvinul online softvér, pre spoločnosti, ktoré ponúkajú 3D tlač a ďalšie služby digitálnej výroby. Táto platforma umožňuje komunikovať, odosielať projekty, prezerať aktualizácie a pristupovať k súborom a faktúram v jednom centrálnom cloudovom riešení. Platforma je navrhnutá tak, aby umožnila spoločnostiam vzdialene ovládať ich dodávateľský reťazec a efektívne riadiť celý ich pracovný tok. S očakávaným rastom trhu s 3D tlačou a prehodnotením dodávateľských reťazcov, najmä v súvislosti s pandémiou, ponúka MakerOS atraktívne riešenie pre spoločnosti. 

Marklix

3D tlač umožňuje výrobu na požiadanie pri v podstate konštantných a predvídateľných nákladoch, čo ju robí vhodnou pre malovýrobu. Práve z tohto dôvodu je zámerom tohto startupu vyrábať náhradné diely za nízku cenu, aby tak povzbudili viac ľudí k opravám svojich predmetov namiesto kúpy nových. Marklix vyvinul online platformu, ktorá umožňuje ľuďom hľadať náhradné diely, ktoré potrebujú a potom si ich vyrobiť pomocou 3D tlače.

Azul 3D 

Americká spoločnosť Azul 3D začala svoje pôsobenie v auguste 2020. Tento startup sa rozhodol vytvoriť novú technológiu s názvom Harp. Jedná sa veľkoformátovú 3D tlačiareň, ktorá je založená na stereolitografii a je schopná tlačiť súčiastky už za 2 hodiny. Ich najväčšou výhodou je to, že sa nezameriavajú len na veľké formáty, ale dokážu tlačiť aj stredne veľké diely vo veľkých množstvách.