O 3D tlači v automobilovom priemysle sme už čo to písali. Najnovší počin nás však prekvapil o to viac, že sa do aditívnej výroby pustil aj tak luxusný automobil, akým je Aston Martin. 

Spoločnosť Callum, oznámila svoju inštaláciu 3D tlačiarne MakerBots Method X pre  použitie pri výrobe funkčných prototypov, nástrojov a finálnych výrobných dielov pre svoje luxusné vozidlá. Medzi ne patrí aj výroba ( zatiaľ nevydajnej) limitovanej edície Aston Martin Callum Vanquish 25 od spoločnosti R-Reforged. 

Nakoľko ide o limitovanú edíciu, spoločnosť plánuje pre tento projekt vyrobiť iba 25 vozidiel. Každé z áut bude obsahovať 3D tlačené diely na konečné použitie vyrobené metódou METHOD X. 

Spoločnosť je MakerBot je známa najmä pre svoje ikonické stolné 3D tlačiarne, no práve týmto projektom chce ukázať, že si hravo poradí aj s priemyselnou 3D tlačou. 

Ich línia 3D tlačiarní Method používa modelovanie taveného nanášania FDM s vyhrievanou komorou, ktorá umožňuje vyrobiť silné diely vysokej kvality. Najmä tlačiareň Method X 3D má veľké portfólio materiálov s väčšími aplikáciami pre priemyselnú výrobu. 

Spoločnosť Callum je prekvapivo veľmi mladá, bola založená v roku 2019. Založil ju renomovaný automobilový dizajnér Ian Callum CBE a vďaka svojej práci chcel dokázať, že aditívna výroba dokáže premeniť dizajnové koncepty na reprezentatívne modely. 

Vďaka Method X 3D sa spoločnosť snaží rozšíriť svoje pôsobisko v oblasti aditívnej výroby na tri kľúčové oblasti: plne funkčné prototypy na testovanie a simuláciu, nástroje pre súčiastky a meradlá a prispôsobiteľné malosériové diely na konečné použitie vo vozidlách. 3D tlačiareň MakerBots je tak ich prvým skutočným vstupom do priemyselnej aditívnej výroby. 

Aston Martin Callum Vanquish 25 tak bude prvým zo série na zákazku vyrobených, limitovaných edícií super automobilov, ktoré Callum navrhne a urobí vďaka Method X 3D.