Pacient v Londýne dostal prvé 3D tlačené protetické oko. Pacient Národnej zdravotnej služby Steve Verze minulý týždeň navštívil očnú nemocnicu Moorfields, aby dostal nové ľavé oko po tom, čo ho vytlačil Fraunhofer IGD, medzinárodný inštitút pre aplikovaný výskum v oblasti vizuálnej výpočtovej techniky. Na vytlačenie oka Fraunhofer navrhol proces, ktorý by pokryl každý krok zážitku pacienta, od merania pacienta a zosúladenia dizajnu so zdravým okom až po tlač skutočnej protézy. Zatiaľ čo pri tradične vyrobenom protetickom oku môže trvať mesiace, kým sa dostane k svojmu príjemcovi, protéza vyrobená pomocou fraunhoferovej technológie môže byť dokončená za polovicu času. 3D tlačené oko sa tiež javí realistickejšie, čo prispieva k pohodliu mnohých pacientov.

 “Čím bližšie sa dostanete k skutočnej veci, cítim sa stále viac a viac sebavedome,” povedal Verze pre On Demand Správy. “Pokiaľ si neviem všimnúť rozdiel, viem, že iní ľudia si nemôžu všimnúť rozdiel tiež.”  Metóda, ktorou je oko namontované, je tiež nekonvenčná. Namiesto toho, aby sa vytvoril vosk a alginátová forma prázdnej očnej jamky pacienta – nepohodlná a invazívna cesta, ktorá len niekedy zahŕňa pacienta podstupujúceho anestéziu – Fraunhofer Technology sa rozhodla spolupracovať s britskou senzorovou spoločnosťou Occupeye Ltd, ktorá upravila oftalmologický skener pre projekt. Skener umožňuje Fraunhoferovi zmerať očné jamky pacienta do 2,4 sekundy.

Po získaní meraní prázdnej očnej jamky Fraunhofer zachytáva farebne kalibrovaný obraz zdravého oka pacienta a kombinuje údaje v systéme nazývanom “Sépia: Oko”, ktorý vytvára 3D tlačový model pre protetiku. Fraunhofer potom vytlačí model pomocou viacfarebnej multi-materiálnej 3D tlačiarne.  Táto technológia dáva novú nádej tým, ktorí zažili stratu oka, či už z vážneho ochorenia, ako je rakovina očí alebo po traumatickom zranení. “Napríklad mať veľkú operáciu na odstránenie oka je psychologicky veľmi náročné. Takže byť schopný dať realisticky vyzerajúce protetické oko pacientovi čo najrýchlejšie . . . Je to veľká výhoda,” povedal Mandeep Sagoo, oftalmologický chirurg v moorfieldskej očnej nemocnici. V tlačovej správe fraunhofera Sagoo dodal: “Technológia má jednoznačne potenciál znížiť čakacie listiny.”

Fraunhoferova technológia predstavuje prvý vývoj v protetickej očnej výrobe za niekoľko desaťročí. Takýto vývoj sa nevychýlil už desaťročia; Teraz môže byť oko vytlačené spolu s ďalšími zdravotníckymi prvkami, ako sú dýchacie ventily a viackomorové pilulky.