Nábytok a cenovo dostupné dizajnové výrobky gigant IKEA už nejaký čas flirtuje s 3D tlačou s prototypmi a experimentálnymi projektmi. Teraz, pod vedením Olafa Szukałowicza, nábytkársky gigant predstavil FLAMTRÄD, prvú komerčnú líniu 3D tlačených dekoratívnych predmetov na požiadanie, aj keď obmedzený na Nemecko (zatiaľ). Dekoratívne (ale aj užitočné) položky sú všetky 3D tlačené pomocou technológie SLS. Je k dispozícii iba na požiadanie a iba prostredníctvom webovej stránky IKEA Germany. Kolekcia, ktorá je súčasťou zostavy Deko Accessories, obsahuje niekoľko 3D tlačených dizajnov pod značkou FLAMTRÄD, vrátane dvoch rôznych sôch s mriežkovanou hlavou a niekoľkých ďalších ručných sôch. Obe sú k dispozícii buď v čiernej alebo bielej farbe.  Každý produkt je opísaný ako uvedenie “3D technológie na novej úrovni a zaručene upútajú pozornosť. Pekné samo o sebe, ale aj v kombinácii s inými tvarmi z rovnakej série” Samozrejme, cena je dostatočne konkurencieschopná na to, aby priniesla 3D tlačené dekoratívne predmety na požiadanie na novú úroveň dostupnosti na trhu. Položky začínajú len na 29,99 €, pričom najdrahšia cena je 49,99 €. 

Ďalší projekt IKEA zahŕňajúci 3D tlač vydal sériu 3D tlačených doplnkov pre domácich majstrov, aby sa jej existujúce produkty stali prístupnejšími pre tých, ktorí majú špeciálne potreby. Projekt s názvom ThisAbles spustila spoločnosť IKEA Israel v snahe uľahčiť prístup ikonického bytového zariadenia spoločnosti ľuďom s telesným postihnutím. Produktová séria sa skladá z doplnkov, ako sú jednoduché rukoväte, mega spínače, sklenené nárazníky, priateľské zipsy, závesné uchopovače a ďalšie, ktoré si môžete stiahnuť ako 3D tlačiarenské súbory a vytlačiť doma alebo prostredníctvom služby.

Predtým IKEA spolupracovala s 3D tlačenou vlastnou protetickou spoločnosťou UNYQ a Švédskou area Academy a spolupracovala na vytvorení série ergonomických produktov pre hernú komunitu. Produkty, ktoré sú si vedomé, mali riešiť zdravotné problémy bežných hráčov, ako je karpálny tunel, tenisový lakeť a ďalšie. Prvé prototypy produktového radu boli odhalené pod značkou UPPKOPPLA.  

Flamträd vo výrobe od roku 2017

 Po ďalšom výskume spoločnosť 3dpbm zistila, že IKEA pracovala na veľmi podobnom pilotnom projekte už v roku 2017, keď predstavila svoje prvé 3D tlačené objekty v kolekcii OMEDELBAR v spolupráci so stylistkou Beou Åkerlund. Položka, štylistická ruka inšpirovaná sieťou na zavesenie na stenu, má všetky vlastnosti 3D tlače a je veľmi podobná ručnej položke v novej kolekcii FLAMTRÄD s komplexným dizajnom, ktorý by nebol možný z ekonomických dôvodov.

Pôvodný pilotný projekt OMEDELBAR uskutočnila spoločnosť IKEA v spolupráci so Shaneom Hassettom, generálnym riaditeľom spoločnosti Wazp, priekopníkom v oblasti 3D tlače pre masovú výrobu. On a jeho 11 kolegovia, ktorí sa nachádzajú v malom meste Tralee na západnom pobreží Írska, patria medzi najväčších výrobcov podľa objemu 3D objektov na svete. Dnes wazp ponúka jedno z najpokročilejších riešení na svete pre skutočnú výrobu na požiadanie, vrátane priamych výrobných kapacít pre spotrebiteľov pre tisíce dielov. Spoločnosť môže byť tiež za zavedením FLAMTRÄD.

Riešenie Wazp je založené na predaji založenom na dopyte, ktorý sa vzťahuje na výrobu výrobkov na požiadanie, po predaji výrobku spotrebiteľovi, bez nadmernej alebo nedostatočnej produkcie, s konečným cieľom dosiahnuť rovnováhu medzi ponukou a dopytom. Výrobky sa digitalizujú, vytvárajú nové produkty alebo redizajnujú existujúce hmatateľné produkty na digitálne produkty, ktoré sa majú vyrábať do fyzických výrobkov na požiadanie. To vedie k decentralizácii výroby prostredníctvom strategicky umiestnených výrobných zariadení, ktoré môžu osloviť zákazníka priamo (prostredníctvom obchodných modelov D2C). 

V čase pilotného projektu OMEDELBAR Shane Hassett urobil presnú predpoveď a povedal, že “za pár rokov očakávame, že uvidíme hybrid výrobných a distribučných zariadení posiatych po celom svete. Budeme schopní streamovať výrobky priamo do bodu, ktorý potrebuje IKEA a ich zákazníci – stačí si predstaviť “poštový” typ modelu 2.0. Dnes máme všetko, čo potrebujeme na to, aby sme mohli vytvorili riešenie. Teraz je to len otázka času.”  

Zdroj: 3D printing media network