V decembri 2020 spoločnosť General Motors oznámila otvorenie centra venovaného aditívnej výrobe a pripojila sa tak k iniciatívam v čele spoločnosti BMW a Seat. Additive Industrialisation Center ( AIC) je priestor s rozlohou 1400 metrov štvorcových, ktorý spoločnosti GM umožní urýchliť vývoj prototypov, výrobu nástrojov a výrobu hotových dielov. 

Vytvorenie centra je jednou z hlavných cieľov spoločnosti na najbližšie roky. Usiluje sa tak pokračovať v stratégii integrácie aditívnej výroby do svojich každodenných prevádzok s cieľom zvýšiť rýchlosť výroby. Cadillac, ktorý je jednou z divízií GM predstavil po prvýkrát až dva nové automobily so zabudovanými 3D tlačenými dielmi.

Aditívna výroba však pre GM nie je žiadnou novinkou. Používajú ju už takmer 30 rokov, najmä pri vytváraní rýchlych prototypov vytlačených 3D. Najvyšší predstavitelia spoločnosti považujú investíciu do tohto centra za vyvrcholenie ich skúseností s 3D tlačou. Ako už dávno vieme, aditívna výroba dokáže urýchliť výrobu a znížiť náklady, čo je dôvodom, prečo sa aj jedna z najväčších spoločností rozhodla investovať nemalé peniaze do tohto centra. 

3D tlač hrá hlavnú rolu najmä pri vytváraní funkčných prototypov. Najmä pri vývoji Corvette 2020 bolo niekoľko brzdových línií vytlačených 3D plastom, ktoré boli následne podrobené početným testom na trati. Tímy boli vďaka tomu schopné upraviť dizajn dielu štyrikrát bez navýšenia nákladov. Zároveň im to umožnilo skrátiť čas vývoja o 9 týždňov a znížiť celkové náklady až o 64%. Okrem toho 3D tlač umožňuje tímom prekonávať neočakávané výzvy v reálnom čase. 

Prototyp budúceho modelu GMC Hummer EV obsahuje až 17 3D tlačených dielov pre batériu a komponenty, ktoré skrátia časy vývoja o 50% a celkové náklady až o 58%. 

Vďaka novému centru sa GM môže zamerať na výrobu hotových dielov. AIC má v súčasnosti až 24 3D tlačiarní, ktoré umožňujú množstvo procesov aditívnej výroby, vrátane aplikácie roztavenej látky, selektívnej kontroly pomocou technológií Multi Jet Fusion a fúzie laserového práškového lôžka. V divízii Cadillac už vidíme integráciu aditívnej výroby, pretože CT4-V Blackwing a CT5-V Blackwing, dostupné od leta 2021, budú prvými vozidlami GM, ktoré obsahujú 3D tlačené diely. Dva kanály HVAC, manuálna riadiaca páka a držiak elektrického zväzu budú vo vozidlách vytlačené 3D tlačou. 

Ako ich centrum v skutočnosti funguje? Pozrite si video: