Americká spoločnosť SQ4D práve uviedla do predaja dom s 3D tlačou po prvýkrát v Spojených štátoch. Táto spoločnosť sa špecializuje na priemysel stavebných technológií, vďaka ktorým vyvinula Autonomous RObotic Construction System. Tento systém je schopný urýchliť proces výstavby domu. Táto stavba získala všetky potrebné osvedčenia a tak môže byť oficiálne na predaj. Jej hodnota je takmer 300 000 amerických dolárov. 

Tento dom bol postavený v RIverhead na Long Island. Dom je poschodový a má obytnú plochu 130 metrov štvorcových, 3 spálne, 2 kúpeľne a garáž. Vďaka výhodám 3D tlače je dom silnejší ako iné domy postavené konvenčnými metódami. Metóda spoločnosti SQ4D znižuje ekologickú stopu, výrobné náklady aj predajnú cenu domu. Predajná cena domu je v priemere o 50% nižšia ako cena porovnateľných novopostavených domov v Riverhead. 

Tlačiareň spoločnosti SQ4D má rozmery XXL. Tlačiareň ARCS je určená na tlač budov a dokáže tlačiť štruktúry od 46 metrov štvorcových až do viac ako 92 000 metrov štvorcových. Ich technológia umožňuje nielen stavať domy, ale aj cesty, mosty a komerčné budovy. Automatizácia systému zjednodušuje mnoho prác a časovo náročných manuálnych procesov. Niet divu, že sloganom spoločnosti je: “Zmena spôsobu budovania sveta”.

Spoločnosť sa najnovšie chystá rozšíriť svoje pôsobenie do okolia New Yorku a Kalifornie. Zaujíma vás, ako to vyzerá na ich stavenisku? Pozrite si toto pôsobivé video: