Imaginarium je spoločnosť, ktorá sídli v Indii a podarilo sa jej zapísať do Guinessovej knihy rekordov. Spoločnosť Diamond store sa na ňu obrátila s obrovským zadaním. Vytvoriť prsteň s najväčším počtom diamantov na svete. Celkom 7 801 diamantov zasadených v jednom nádhernom skvoste. Vďaka tomuto modelu sa im podarilo prekonať celosvetový rekord. 

The Divine –  7801 Brahma Vajra Kamalan, je názov prsteňa, ktorý bol modelovaný pomocou počítačom podporovaného dizajnu CAD a jeho forma bola pred odliatím do zlata vytlačená 3D tlačou pomocou priamej liatej živice. Celý proces výroby spoločnosť začala už v roku 2018. Prsteň má tvar kvetu kamélie himalájskej, vďaka čomu chceli návrhári podčiarknuť rovnováhu medzi tradičným a moderným štýlom. 

Čoraz viac odborníkov v klenotníckom priemysle sa obracia na 3D tlač, ktorá im umožňuje vytvoriť aj zložitejšie formy na mieru. Šperk je 3D tlačený s voskom, ktorý je zabalený do žiaruvzdorného materiálu, čo umožňuje získať formu. Vosk sa vo vnútri zohreje tak, aby sa vytvoril podtlak vo vnútri formy, ktorá je naplnená roztaveným kovom – zlatom, striebrom či bronzom. Následne sa forma rozbije, aby sa získal konečný produkt. 

Aditívna výroba otvára klenotníkom obrovské možnosti pri dizajnovaní aj pri samotnej výrobe produktu. CAD modelovanie prsteňa umožnilo zistiť, koľko diamantov je možné do návrhu umiestniť. Po tomto zistení prišla na rad spoločnosť Imaginarium, ktorej úlohou bolo samotný návrh vytlačiť. 3D tlač prsteňa bola rozdelená na 7 častí, na šesť kvetov a prsteň. Každý kvet má inú veľkosť, čo umožňuje ich stohovanie na seba. Na 3D tlač modelu prsteňa použili tlačiareň Rapid Shape, ktorá umožnila priamy odlev materiálu, čo uľahčilo vytvorenie zlatého kúsku. 

Rekord spoločnosti bol už síce prekonaný s počtom diamantov vyše 12 000. No tento prsteň sa zapísal do histórie vďaka procesu jeho výroby.

zdroj: Imaginarium