Spoločnosť Aleph Farms oznámila, že úspešne vyvinula prvý hovädzí steak pomocou 3D biotlače zo skutočných kravských buniek. Spoločnosť využila všetky vedecké a umelecké schopnosti ich tímu na to, aby vytvorila niečo revolučné. 

Na tlači spolupracovali s izraelským startupom a Technionom, izraelským technickým inštitútom, ktorý je globálne uznávanou univerzitou pre vedecký a technologický výskum. Aleph Farms sa podarilo v roku 2018 vytvoriť tenký rezaný steak bez zabíjania a bez aditívnych výrobných technológií. Ich nová patentovaná technológia sa spolieha na 3D biotlač a je možné ju použiť na výrobu akéhokoľvek druhu steaku. Práve vďaka tejto novej technológii spoločnosť vypestovala 3D tlačený steak ribeye, ktorý je oveľa väčším a hrubším ako jeho predchodca. Medzi ich ďalšie ciele patrí vytvorenie väčšieho a hrubšieho kusu mäsa tak, aby uspokojili chuťové poháriky aj tých najnáročnejších zákazníkov. 

Steak bol vyrobený pomocou technológie 3D bioprintingu s využitím skutočných kravských buniek, bez genetického inžinierstva a nesmrteľnosti prírodných stavebných prvkov mäsa. Tento proces začína 3D biotlačou živých kravských buniek, ktoré sa inkubujú, aby mohli rásť, diferencovať sa a integrovať. Práve ich správna integrácia je dôležitá na dosiahnutie textúry a kvalít skutočného steaku. Zrkadlenie prirodzeného procesu vaskularizácie v tkanivách umožňuje, aby živiny prekrvili hrubšie tkanivo. To znamená, že 3D tlačený steak bude pripomínať štruktúru a tvar steaku získaného od hospodárskych zvierat pred aj po uvarení. 3D tlačený steak tiež integruje podobné svalové, tukové a organoleptické vlastnosti mäsitého steaku. 

Hlavnou víziou spoločnosti je transformácia globálneho potravinového systému k udržateľnejšiemu, spravodlivejšiemu a bezpečnejšiemu svetu. Spoločnosti sa už podarilo dostat 3D tlačené mäso aj do vesmíru. Vďaka realizácii tohto steaku z rebierka, ktorý je 3D biotlačený pomocou buniek skutočnej kravy, spoločnosť len dokazuje svoju svetlú budúcnosť a my sa už nevieme dočkať jej realizácie.