Poznáte digitálnu výstavu Formnext Connect? V rámci nej sa každoročne vyhlasuje aj výzva purmundus, ktorá sa v novembri 2020 konala už ôsmykrát. Táto súťaž dáva priestor návrhárom a inžinierom z celého sveta, aby sa predviedli v oblasti rôznych tém v 3D tlači. Tohtoročnou témou bola geometria a materiál v harmónii.

My si čo to povieme o víťazoch, spoločnosti AM, ktorá vytvorili 3D tlačený bicykel Moorhun. Jednou z najzaujímavejších inovácií za posledných pár rokov je používanie uhlíkového vlákna. Uhlíkové vlákno sa zriedka používa samo o sebe, ale častejšie sa kombinuje s inými materiálmi ( zvyčajne polymérmi) na vytvorenie kompozitných materiálov. Hlavnou výhodou kompozitov je pomer pevnosti k hmotnosti a zvýšená tuhosť, ktorú poskytuje súčiastkam. 

Tento materiál využívajú aj známe spoločnosti ako sú Arevo či Superstrata, ktoré sa spojili a vytvorili spolu 3D tlačený rám z uhlíkových vlákien unibody pre ich e-bicykel Superstrata. Aj keď bol tento bicykel konštrukčne veľmi oceňovaný, niektorým sa nepáčila jeho vysoká uhlíková stopa, ktorú zanecháva jeho výroba. 

Uhlíkové výrobky majú veľmi krátky životný cyklus, pretože pri používaní použitých alebo havarovaných uhlíkových výrobkov existuje určité bezpečnostné riziko. Vedcom sa zatiaľ nepodarilo nájsť užitočný spôsob recyklácie tohto kompozitného materiálu, takže uhlíkové rámy väčšinou končia na poliach alebo sa spália. 

Práve použitým materiálom sa spoločnosť AT odlíšila od ostatných. Ich rám bol vyrobený z titánu. Titán je síce skvelý materiál, ktorý by svojimi vlastnosťami mohol konkurovať uhlíkovým vláknam, no zároveň je veľmi ťažké ho spracovať. Titánové rámy sú dokonca mäkšie ako rámy z uhlíkových vlákien. 

Ako sa teda výrobcovia popasovali s týmto problémom? Skombinovali Moorhuhn výhody super ľahkých titánových trubíc a spojili ich s aditívne vyrobenými očkami. Spoje boli navrhnuté tak, aby boli veľmi ľahké a zároveň tuhé, vďaka mriežkovanej štruktúre vo vnútri tenkých stien. 

Ako to pri 3D tlači už býva, aditívna výroba umožňuje vyrobiť každý rám na mieru jednotlivcovi. Čo je jednou z obrovských výhod oproti klasickým výrobným procesom. Zároveň do konštrukcie bicykla môžu byť integrované funkcie ako vedenie kábla, svorky sedadla, ložiskové púzdra a prídavný materiál na zváranie. Ďalšou výhodou je to, že tento titánový rám nepotrebuje žiaden povrchový náter či farbu, takže ani konečná úprava neobsahuje žiadne chemikálie. To znamená, že celý výrobný proces je šetrnejší k životnému prostrediu a na rozdiel od rámov z uhlíkových vlákien je možné rámy bezpečne opraviť a recyklovať.