Spoločnosť Mighty Building je zameraná na stavbu a dodávku rezidencií, ktoré sú postavené pomocou betónovej prísady. Spoločnosť nedávno oznámila partnerstvo so spoločnosťou Palari Group, ktorá sa špecializuje na udržateľný rozvoj nehnuteľností, s cieľom vybudovať prvú komunitu na svete s nulovou čistou energiou. Tú chcú dosiahnuť vďaka 3D tlači domov, ktorá sa začala odohrávať v luxusnom meste Rancho Mirage v údolí Coachella Valley. Toto mesta už údajne dostalo silné kapitálové infúzie. Od vyhlásenia projektu získali od investorov viac ako 70 miliónov dolárov. Tento projekt ukazuje potenciál adivínej výroby v stavebníctve a môže spôsobiť revolúciu v koncepcii výroby betónu.

Cieľom ich projektu je vybudovať 14 domov pomocou 3D tlače. Každý z 15 domov bude mať rozhlohu 134 metrov štvorcových, tri spálne, dve kúpeľne, terasu a bazén. Každý z domov bude začínať na cene 595 000 dolárov. Záujemcovia si môžu pridať aj druhú rezidenciu, ktorá má rozlohu 700 metrov štvrcových s ďalšími dvomi spálňami a kúpeľňou, pričom cena bude predstavovať 950 000 dolárov za konfiguráciu pre dva domy so všetkými možnými vylepšeniami. Celá rezidencia bude situovaná na pozemku s rozlohou 10 000 sf. Cieľom projektu je začať s výstavbou v septembri a ukončiť ju na jar v roku 2022.

Mnoho ľudí považuje 3D tlačené domy za budúcnosť bývania, a to nielen pre ich udržateľnosť, aj preto, že ich môžeme vnímať ako možné riešenie krízových situácií na celom svete.

Vďaka aditívnej výrobe majú udržateľné domy veľkú budúcnosť. Coachella Valley sa nachádza neďaleko Palm Springs. Spoločnosť plánuje rozvinúť 5 akrový pozemok do tejto plne ekologickej komunity. 3D domu budú vyrobené z kamenného kompozitného materiálu. Podľa výkonného riaditeľa projektu, je extrudovaný betón vysoko odolný voči ohňu, vode a termitom. Domy sa montujú spojením série vnútorných a vonkajších stien ako kúsky lega. Okrem toho sú všetky komponenty a materiály, ktoré nemožno 3D tlačiť, zabezpečené udržateľným spôsobom.

Majitelia domov ich budú môcť vybaviť domácimi batériami Tesla Powerwall, solárnymi panelmi a nabíjačkami elektrických vozidiel. Cieľom je bývanie, ktoré integruje technológiu, no zároveň aj udržateľnosť, počnúc procesom výroby 3D tlače, ktorý sám o sebe eliminuje až 99% stavebného odpadu. Výsledkom budú domy s nulovou čistou energiou, čo predstavuje rozhodujúci krok vpred v udržateľnej výstavbe.

Spoločnosť hovorí o dôležitosti 3D tlače pre svoj projekt a vysvetľuje: 3D nám umožňuje stavať rýchlejšie, silnejšie a efektívnejšie, čo ju robí neoddeliteľnou súčasťou plaformy racionalizácie procesu domácej výstavby zameranej na udržateľnosť stavibe, materiálov a prevádzok. Ich technológia ponúka mnoho výhod, ako je cenová stabilita, rýchlosť výstavby a kvalita komponentov.

Ako projekt vyzerá, si môžete pozrieť vo videu:

Čo si myslíte o budúcnosť 3D tlače v stavebnom priemysle? Za nás rozhodne veľký palec hore.