Vedci z kanadskej McMaster Univerzity a Univerzity of Waterloo nedávno pomocou 3D tlače skúmali vplyv konope na ľudské pľúca. Za týmto účelom vytvorili open-source 3D tlačené zariadenie, ktoré dokáže dýchať tak, ako pľúca. Vďaka tomu, že toto zariadenie inhalovalo dym ako pľúca, tím vedcov mohol pozorovať následky. Vďaka tomuto zariadeniu chcú vedci vyvolať otázky o legalizácii liekov na terapeutické účely. 

Aditívna výroba a kanabis nie sú v tomto sektore novým duom. Mnoho výskumníkov a spoločností sa v lekárskom kontexte o túto rastlinu zaujíma. Konope má mnoho liečivých vlastností. Napríklad spoločnosť Syqe Medical vyvinula lekársky inhalátor na kanabis pomocou 3D technológií, aby zaistila lepšie dávkovanie. Konope sa tiež niekedy používa v kompozitných materiáloch pre 3D tlač a zvyčajne sa mieša s PLA.

V tomto výskume sa vedci snažili pochopiť vplyv užívania kanabisu na naše epiteliálne bunky. Tieto bunky sú prítomné vo všetkých našich orgánoch a pôsobia ako ochranné steny, ktoré chránia telo pred všetkými vonkajšími choroboplodnými zárodkami. Vedci tvrdia, že vyvinuli IVES s 3D tlačiarňou Formlabs Form 2. Toto zariadenie má 4 expozičné komory, s dvoma vstupmi, štyrmi zásuvkami a štyrmi zástrčkami. Princíp sa zdá byť pomerne jednoduchý. Systém vdychuje dym cez jeden zo vstupov, distribuuje ho do 4 komôr naplnených bunkami epitelu a vychádza von. Vedci vysvetľujú, že svoj systém modelovali pomocou softvéru Autodesk Inventor a tlačili ho čírou živicou Formlabs.

Vďaka testovaniu vedci zistili, že bunky, ktoré boli vystavené dymu boli poškodené. Vedecké výskumy preukázali, že nedostatok tejto bariéry v tele môže spôsobiť vážne dýchacie problémy. Je zrejmé, že sme tušili o možných škodlivých účinkoch fajčenia konope, ale toto 3D tlačené zariadenie ponúka konkrétnejšie znázornenie následkov. V súčasnosti sú existujúce testovacie modely in vitro často drahé a nespoľahlivé, pretože nemajú presnosť. Vďaka 3D tlači môže viac laboratórií a ústavov vykonávať podrobnejšie testy a opakovať ich toľkokrát, koľkokrát bude potrebné.

Vedci dospeli k záveru, že rastúca legalizácia kanabisu v globálnom meradle musí byť spojená s výskumom súvisiacim s potenciálnymi dopadmi na pľúca.