Formula 1 je najvyššia trieda automobilových pretekov, ktorá je schválená organizáciou FIA. Čo to znamená? Ich autá sú oficiálne najrýchlejšími cestnými pretekárskymi autami na svete. Sú také rýchle, že ich vodiči musia mať špeciálne povolenia a závodné licencie od organizácie FIA. Aby však Formula 1 zostala najrýchlejšou a konkurencieschopnou využíva tie najmodernejšie technológie. Medzi ktoré, samozrejme, patrí aj 3D tlač. 

Kedy využíva Formula 1 3D tlač? 

Vždy, keď je potrebné reagovať rýchlo, mať ľahké a aerodynamické produkty ich inžinieri siahnu po 3D tlači. Dôvod je veľmi jednoduchý, zníženie hmotnosti a geometrická sloboda. Všetky vonkajšie časti musia mať správny tvar, aby sa znížil odpor áut, a zároveň všetky vnútorné časti musia zaberať čo najmenší priestor. Jedna časť musí zapadnúť do druhej. 

Ďalším dôležitým faktorom je čas. Technológie a požiadavky na tento obor sa menia tak rýchlo, že nebyť 3D tlače, ktorú Formula 1 využíva, nedokázali by sa ich autá udržať na čele. F1 bola prvou spoločnosťou v oblasti 3D tlače, ktorá použila 3D technológiu na výrobu zmenšených modelov, ktoré sa používali pri skúškach aerodynamického tunela od konca 90. rokov. 

Preborník Alfa Romeo? 

Spoločnosť Alfa Romeo oznámila, že tento rok má vo svojich modeloch až 143 kovových tlačených častí. Väčšina je vyrobená z titánu a zliatin hliníka a vytlačená na štyroch systémoch MetalFAB1. 

Aký je výsledok tlače? 

Výsledkom tlače všetkých týchto častí dosiahli zhotovitelia zníženie hmotnosti pretekárskych áut až o 2%. V prípade F1 je dôležitý každý jeden gram hmotnosti. Metódu 3D tlače využili takmer na všetko, od chladiacich obvodov a bezpečnostných štruktúr až po vložky a kryty podvozkov či častí karosérií. Alfa Romeo pracuje s piatimi veľkoformátovými tlačiarňami SLA a niekoľkými tlačiarňami SLS od spoločnosti 3D Systems. Vďaka nim môžu tlačiť so širokou škálou izotropných materiálov. 

Je veľmi ťažké, nájsť dostupné tlačené časti áut od F1, svoju technológiu si poctivo strážia. Na oficiálnej stránke Alfa Romeo bola uverejnená len táto jedna fotografia, ktorá zachytáva zrejme karosériu. 

Aký je výsledok tlače? 

Pre súťažný sezónu 2021 má v súčasnosti F1 schválenú pre 3D tlač vysoko výkonnú zliatinu hliníka. A6061-RAM1 a A2024-RAM2 sú neuveriteľné ľahké a silné materiály, ktoré umožnia tímom ešte viac znížiť hmotnosť automobilov. 

Nikdy nezabúdajte na darčekové predmety 

Kto by nechcel kovovú fľašu s vôňou F1, ktorá bola vytlačená pomocou metódy 3D tlače? Musíme uznať, že F1 sa s touto fľašou naozaj vyhrala a s vôňou pripomínajúcou F1 ešte viac. Za týmito krásnymi dielami stojí Ross Lovegrove, ktorý je priemyselným dizajnérom. Jeho zámerom bolo predstaviť jedinečnosť a ducha F1. Ak by ste ich chceli kopírovať, ušetríme vám čas, je to totiž nemožné. Ide o to, že táto aditívna 3D tlač je kombináciou kovovej potlače titánu a častou z nehrdzavejúcej ocele a je tak zložitá, ako je samotné auto F1. 

Túto špecifickú vôňu si môžete kúpiť od apríla a stojí približne 250 dolárov.