Po 12 hodinách práce a pri spotrebe 3,5 kilogramu zlatého prášku vydáva 3D tlačiareň svoje majstrovské dielo: jemný a prepracovaný náramok. Táto technológia je zatiaľ vo fáze experimentov, ale mohla by do výroby šperkov vniesť revolúciu, píše agentúra AFP.

“Nesmiete pritom kýchať,” smeje sa Pascal Hely, ktorý so svojim kolegom otvára prístroj a začína čistiť náramok ešte celý pokrytý drahocenným práškom.

Tento klenot je súčasťou desiatich výnimočných kúskov vytvorených v Besançonu na východe Francúzska vo výskumnom laboratóriu Francel, profesionálneho združenia francúzskych klenotníkov.

“Vychádzali sme skutočne z nuly, trvalo niekoľko rokov, kým sme našli správne parametre a štandardy kvality,” hovorí technický riaditeľ Francel Pascal Hely.

Technológia 4D tlače označovaná ako aditívne, kedy sa na seba kladú vrstvy materiálu po počítačovej modelácii, sa v ťažkom priemysle hojne používa, ale jej aplikácia na prášky zo vzácnych kovov je ešte v plienkach.

Malý tím sa v posledných mesiacoch pustil do tlačenie súboru desiatich prsteňov, náramkov a náušníc, ktoré boli vybrané na základe konkurzu dizajnérov, s cieľom ukázať možnosti tejto tvorby.

Aditívne technológie dávajú šperkom jemnosť a úžasnú geometriu. “Dizajnérom umožňujú prekračovať hranice,” zdôrazňuje Sébastien Fontaine, ktorý s Hely na výrobe spolupracuje. Talianska tlačiareň, ktorú používajú, má rozmery veľkého kotla.

“Môžeme vyrábať šperky, ktoré by sme s tradičnými technikami nezviedli: napríklad pre dvoch – na vzájomne prepletené prstene musíte mať dva oddelené kúsky a potom ich spájať. V 3D tlačiarni všetko vzniká zároveň, “zdôrazňuje Hely.

 Šperk, aký sa bez tlačiarne vyrobiť nedá

To práve bolo účelom konkurzu: vytvoriť zlatý šperk, ktorý by nebolo možné vyrobiť klasickými technikami, alebo by to bolo veľmi ťažké. Desať šperkov bolo vystavených v polovici októbra v Paríži, kde dva z nich získali ocenenia.
“Na jeden náramok sme spotrebovali asi 3,5 kilogramu zlatého prášku. Po očistení vážil 64 gramov. Je zložený z viac ako 2000 zlatých vrstiev, z ktorých každá meria 15 mikrónov (jeden mikrón je jedna milióntina metra), “opisuje šperk Sébastien Fontaine.
Každá vrstva bola skvapalnená laserom o 1700 stupňoch Celzia. “Musia byť homogénne a väzba medzi nimi musí byť dokonalá. Na začiatku našich experimentov sa to však podobalo skôr ementálu, “spomína Pascal Hely.
“Budúcou etapou bude vybudovať tú technologickú platformu, kam si budú spoločnosti prichádzať testovať techniku, než budú samy investovať do prístroja, ktorého cena sa pohybuje okolo 200 000 eur” vysvetľuje.
“V profesii je veľa skeptikov, ale stačí sa pozrieť na šperky, ktoré môžeme vyrobiť! Sme ešte len na začiatku a ide o revolúciu. Táto technológia však nenahradí tradičné techniky, otvára iné horizonty, “uvádza Pascal Hely. “Sú to nové možnosti vyjadrenia,” dodáva.
Zdôrazňuje menej namáhavú prácu a možnosť rýchlo modifikovať šperk. Dôležité je tiež znížiť straty materiálu na minimum: kilogram rýdzeho zlata dnes stojí 35 000 eur.