Nemecká automobilka Audi predstavila svoj nový interný upcyklačný program, ktorý berie vlastné obalové materiály a 3D ich tlačí do montážnych pomôcok na použitie na výrobnej linke.  Žiadny výrobca vozidiel na planéte nevyrába každý komponent na mieste. Väčšina spoločností používa komponenty vyrobené inými OEM, ktoré sú potom prinesené do továrne na výrobu vozidiel na montáž. Mnohé z týchto komponentov sú krehké a drahé a vyžadujú ochranu pred nárazmi a počas prepravy do továrne.  Audi sa pozrelo na to, koľko z týchto plastových obalov predtým vyhodilo, a rozhodlo sa s ním urobiť niečo užitočné. Príklad obalového zásobníka a novovytvoreného montážneho widgetu môžete vidieť na obrázku nižšie.

V rámci svojho environmentálneho programu “Mission:Zero” pracuje Audi na dosiahnutí nulovej bilancie emisií uhlíka na všetkých svojich miestach do roku 2025 a táto iniciatíva premeny odpadu na 3D tlačený poklad je jedným zo spôsobov, ako to robia.  V závode Audi v Neckarsulme odoberali odpad z obalov, drvili ho na granulát a vysušili ho. Sušený granulát sa potom privádza do výrobcu vlákien, ktorý poskytol holandský start-up 3devo.  Vlákno sa používa na tlač rôznych nástrojov a montážnych pomôcok, ako sú tlačné zariadenia (na pomoc pri inštalácii klipov) alebo prípravky na zarovnanie loga Audi s vozidlami na výrobnej linke.

“Naším cieľom bolo vytvoriť materiálový cyklus, ktorý by nám umožnil recyklovať niektoré zo zmiešaných plastov, ktoré sa hromadia počas výroby, povedzme, Audi A7,” vysvetľuje projektový manažér Volker Eitrich.  “V tomto pilotnom projekte sa nezameriavame len na rýchlosť, ergonómiu a bezpečnosť, ale aj na udržateľnosť. Prvým významným medzníkom bol technický dôkaz, že tento proces je životaschopný vo všeobecnom zmysle – inými slovami, že môžeme vyrábať tlačené vlákno z existujúcich plastov.”  Nemecká automobilka tiež zaviedla prechod na 100% zelenú energiu, ako aj využitie uzavretého vodného cyklu vo svojej továrni Neckarsulm, čo nepochybne pomôže spoločnosti dosiahnuť ich cieľ nulovej bilancie emisií. Ďalšie interné recyklačné úsilie zahŕňa transformáciu plastov na vrecia na odpadky (vyrobené na mieste) a tiež proces lisovania hliníka s uzavretou slučkou.

“Pilotný projekt 3D filament printing je ďalším príkladom toho, ako neustále vyvíjame nové riešenia, aby sme sa krok za krokom priblížili k nášmu konečnému cieľu dosiahnuť úplne udržateľný proces výroby automobilov,” povedal Achim Diehlmann z programu Mission:Zero a vedúci ochrany životného prostredia spoločnosti Neckarsulm.  Audi v súčasnosti používa na mieste viac ako 160 rôznych 3D tlačených nástrojov a montážnych pomôcok a mnohé z nich už boli použité pri výrobe svojho elektrického vozidla Audi e-tron GT.

Zdroj:3D printing