Skupina vedcov z MIT nedávna vyvinula systém 3D tlače, ktorý je schopný dodať objektu výraznejší jas reprodukciou jeho lesku. Lesk zostáva výzvou pre 3D tlač, pretože hardvér nie je navrhnutý tak, aby zvládol rôzne viskozity lakov, ktoré dodávajú povrchom lesklý alebo matný vzhľad. 

Práve preto vedci pracovali na riešení, ktoré by umožnilo realistickejšie variácie lesku na 3D tlačenom povrchu.  Tento systém by mohol pomôcť napríklad pri reparácii či reprodukcii výtvarného umenia či pri navrhovaní protetiky. 

Lesklosť 3D výtlačku záleží od toho, koľko svetla sa odráža od jeho povrchu. Laky, ktoré poskytujú lesklý povrch, bývajú menej viskózne a zasychajú do hladkého povrchu. Naopak, laky, ktoré porepožičiavajú matný povrchu sú viskóznejšie. 

Zvyčajný hardvér na 3D tlač nie je vyrobený na reprodukciu tejto premenlivej odrazivosti. Viskóznejší lak pre matný efekt, obsahuje veľké polyméry, ktoré po zaschnutí náhodne vyčnievajú z povrchu a absorbujú svetlo. Tieto polyméry predstavujú dilemu pre 3D tlačiarne, ktorých úzke tekutinové kanály a dýzy nie sú postavené pre túto textúru. Ich najväčším problémom je to, že sú veľmi malé a môžu sa ľahko upchať. 

To podnietilo vedcov k vytvoreniu nového druhu tlačiarne s veľkými dýzami a schopnosťou nanášať kvapky laku rôznych veľkostí. Veľkosť týchto kvapiek ovplyvňuje aj nielen lesklosť ale aj presnosť tlače. Lak je uložený v tlakovom zásobníku tlačiarne a ihlový ventil sa otvára a zatvára, aby sa na povrch tlače uvoľnili kvapky laku. Rôzne veľkosti kvapiek sa dosahujú riadením faktorov, ako je tlak v zásobníku a rýchlosť pohybov ihlového ventilu. Čím viac laku sa uvoľní, tým väčšia je kvapka. To isté platí pre rýchlosť uvoľňovania kvapôčky. Čím rýchlejšie sa kvapôčka uvoľní, tým viac sa rozšíri, akonáhle zasiahne povrch. Všetky tieto parametre teda v podstate obmieňajú tak, aby sa dosiahla požadovaná veľkosť kvapiek. 

Vedci zatiaľ otestovali túto technológiu na viacerých objektoch. Väčšinou na plochých výtlačkoch s textúrami, ktoré sa líšili o výšku pol centimetra.

Ak vás o tejto štúdii zaujímajú všetky podrobnosti, môžete si preštudovať túto podrobnú správu tu.