Spoločnosť Factum Arte sa špecializuje na konzerváciu kultúrnych artefaktov pomocou nových technológií medzi ktoré patrí aj aditívna výroba. Spoločnosť založili v roku 2001 umelci Adam Lowe, Manuel Franquelo a Fernando Garcia Guereta a ich pobočky sa rozrástli do tých najväčších metropol akými sú Madrid, Miláno či Londýn. 

Pomocou bezkontaktných 3D skenerov s vysokým rozlíšením sa im podarilo zaznamenať niekoľko ohrozených miest a objektov kultúrneho významu. Tieto skeny následne využili na modelovanie a neskoršiu 3D tlač ich replík pomocou rôznych 3D technológií. Vďaka replikám môžu dizajnéri monitorovať skutočný stav kultúrnych pamiatok a zároveň ich udržiavať v pôvodnom stave. 

Spoločnosť dokonca bola obvinená z falšovania, nakoľko ich repliky sú dokonale verné originálom, čo niektorí kritici nevedeli prekusnúť.

Umelci sa však nezamerali len na reparáciu kultúrnych pamiatok ale aj na ich vlastné projekty, pri ktorých veľmi často používali rôzne 3D technológie. Medzi ich hlavné metódy 3D tlače patrí stereolitografia ( SLA), technológia fúzovaných vlákien ( FFF), selektívne laserové slinovanie (SLS), cementová tlač či technológia Canon Production Printings. 

Povedzme si niečo viac o niektorých z týchto technológií. 

FFF

Túto technológiu umelci používajú na výrobu predbežných modelov s nižšou rozlišovacou schopnosťou, foriem a mechanických častí, ako sú kryty komponentov. Ich dielne sú vybavené internými strojmi FFF s objemom výroby do 500 mm3 a sú schopné vyrábať 3D modely z jedného kusu alebo vyrobiť viac kusov, ktoré sa neskôr spoja do jednej väčšej formy.

SLS

Túto technológiu spoločnosť používa na výrobu súčiastok určených na konečné použitie. Hlavným dôvodom je to, že súčiastky vyrobené touto technológiou sú stabilnejšie, odolnejšie voči UV žiareniu. 

Cementové tlačenie

Factum Arte sa v rozhodol postaviť vlastnú 3D tlačiareň na cement, ktorá je schopná tlačiť priamo zo súborov CAD. Ich prvé sochy vďaka tejto technológii vytvorili už v roku 2009. Tieto diela boli následne vystavené v londýnskej Kráľovskej akadémii.

*zdroj: Factum Arte