Vedci z Národnej Kapodistrianskej univerzity v Aténach vyvinuli 3D tlačený elektrochemický krúžok, ktorý umožňuje diabetikom sledovať si hladinu glukózy priamo v ich telefóne. To umožňuje používateľovi sledovať hladinu cukru v krvi jednoduchým pripojením prsteňa k smartfónu. Vedcov inšpiroval k vytvoreniu tohto systému stále väčší dopyt po neinvazívnych metódach, najmä pri nosení senzorov, ktoré monitorujú glukózu prostredníctvom potu. Snaha vedcov o vytvorenie užívateľsky orientovaného riešenia sa odráža v priebehu celého procesu aj v ich finálnom produkte.

Hladina glukózy sa zvyčajne monitoruje pomocou glukomeru alebo kontinuálneho monitorovania glukózy pichnutím do prsta. Táto metóda je však bolestivá, čo pôsobí odstrašujúco. Riešením môže byť 3D tlačený elektronický krúžok, ktorý sa spolieha na pot. E-krúžok, ktorý je vyrobený pomocou 3D tlače, je možné nielen pripojiť k väčšine smartphonov s Androidom, ale je možné ho tiež 3D tlačiť pomocou komerčnej 3D tlačiarne s dvojitým vytláčaním.

Vedci vyrobili 4 prototypy pomocou termoplastických polyuretánov a polylaktidu na báze uhlíka ( PLA). Každý prototyp obsahuje tri plastové elektródy na báze uhlíka vyrobené z vodivého vlákna. Elektródy sú integrované na vnútornej strane plastového krúžku vyrobeného z nevodivého vlákna. 3D tlačený elektronický krúžok je amperometrické zariadenie, ktoré detekuje ióny v roztoku, v tomto prípade ľudskom pote, na základe elektrického prúdu alebo zmien elektrického prúdu. E-krúžok bol upravený elektrolyticky nanášaným zlatým filmom, aby sa dal namontovať na miniatúrny potenciostat ( elektrický hardvér, používaný na riadenie článkov s tromi elektródami). Ten je možné napojiť na smartphone, pomocou ktorého môžu používatelia monitorovať hladinu glukózy.

Metódy 3D tlače sa neustále vyvíjajú a implementujú do všetkých možných odvetví. Sme veľmi zvedaví, kam sa až jej možnosti posunú. Čo si myslíte vy?