Niektoré 3D tlačové procesy si vyžadujú podporu, čo je známe ako „support“. Vzhľadom k tomu, že nemôžeme tlačiť na tenký vzduch a zákony fyziky a gravitácie tiež platia aj pre 3D tlač, niektoré objekty s previsúcimi dielmi potrebujú podpornú štruktúru. V tomto blogu zistíte, ktoré materiály používajú podporu, čo to znamená pre vás ako zákazníka, a ako môžete bezpečne odstrániť podpornú štruktúru z vášho 3D výtlačku.

Kedy potrebujete navrhnúť a odstrániť podpornú štruktúru?

Ak si objednáte prostredníctvom online služieb, ako je napríklad i.materialize, krátka odpoveď je: Nikdy nebudete musieť navrhnúť podpornú štruktúru. Väčšina ich materiálov (najmä tie, ktoré používajú technológie na báze energie, ako napríklad laserové spekanie), fungujú úplne bez podporných štruktúr. Niektoré ďalšie technológie, ako napríklad stereolitografia na báze živice alebo FDM, potrebujú podporu.

Všeobecné tipy na odstránenie 3D tlačenej nosnej štruktúry

Po prvé, všeobecná pripomienka: pracujte pomaly a opatrne pri odstraňovaní nosnej štruktúry. Tenké a detailné diely štandardnej živice sú oveľa krehkejšie ako hrubé a pevné ABS časti. Takže opatrnosť a presnosť sú kľúčové.

Skôr ako budete pracovať na hlavnej tlači, uistite sa, že začnete s testovacím kusom alebo s najmenej vizuálnou časťou modelu.

 Podporná štruktúra, ktorú pridala spoločnosť i.materialise, je generovaná špičkovým softvérom, ktorý automaticky navrhuje a pripája tieto ľahké konštrukcie k vašej tlači. Podpora je zvyčajne pripojená k tlači s veľmi tenkými spojovacími časťami. Odporúča sa odrezať podporu veľmi blízko skutočnému výtlačku. To uľahčí brúsenie časti.

Ako odstrániť podpornú štruktúru z 3D výtlačkov

Na výber je veľa čepelí a nástrojov. Ktorý nástroj pre vás funguje najlepšie, závisí od mnohých premenných, ako je tvar a veľkosť tlače, materiál a vaše osobné preferencie. Často má zmysel používať kombináciu týchto čepelí. Toto sú najbežnejšie a najpopulárnejšie nástroje, ktoré môžete použiť:

Mnoho ľudí používa ihlové kliešte. Zvyčajne sa používajú na podporu, ktorá sa dá odtrhnúť, a nie odrezať. Takže aj keď je to skvelý nástroj na prácu relatívne rýchlo, je menej vhodný pre časti, ktoré vyžadujú presnú kontrolu. Splachovacia rezačka môže byť dobrou alternatívou, pretože kombinuje pevnosť a presnosť

Tmelové nože, nože na škrabky alebo paletové nože so zaostrenými hranami sa niekedy používajú aj na odstránenie podpory. Najčastejšie sa používajú pre veľké modely bez malých detailov. Takže by mohlo mať zmysel odstrániť hrubé a vonkajšie časti podpory s týmito druhmi nožov.

Nože Xacto sú populárnou voľbou a poskytujú vám veľa presnosti. S nimi môžete vyčistiť malé prvky, ktoré spájajú podpornú štruktúru a objekty v štandardnej živici. Jedinou nevýhodou je, že sú naozaj ostré a jeden sklz môže mať za následok krájaný prst alebo škrabanec vo vašej 3D tlači.

Niektorí ľudia radi ohrievajú čepeľ alebo dokonca model, aby sa uľahčilo odrezanie nosnej konštrukcie, pretože bude oveľa mäkšia. Zvyčajne sa na to používa malá butánová torcha. Ak chcete ísť na túto možnosť, uistite sa, že ste veľmi opatrní, v záujme seba aj svojho modelu

Po reze: brúsenie z povrchu 3D tlače

Akonáhle je rezanie vykonané, pravdepodobne sa budete chcieť zbaviť malých zostávajúcich podporných prvkov a značiek. To je dôvod, prečo ďalší krok je o leštení vášho modelu. Za týmto cieľom môže brúsenie s vysokým brúsnym papierom medzi 220 a 12 000 robiť zázraky. Pri používaní brúsneho papiera bude vaša časť hladšia a odstráni posledné zostávajúce podporné časti, zmení farbu tlače. V podstate bude možné zistiť, ktoré časti tlače boli brúsené. To je dôvod, prečo má zmysel farbiť tlač neskôr

Niektorí používatelia dokonca idú na malý nástroj podobný vŕtačke, ako je Dremel. Tieto ručné brúsky s rôznymi bitmi a prídavnými zariadeniami môžu vyhladiť časti. V prípade štandardnej živice odporúčame, aby sme ich nepoužívali. Sú jednoducho príliš rýchle a silné. Produkujú teplo, ktoré môže deformovať časť a ponúkajú príliš malú kontrolu pre jemné detaily.