V poslednej dobe sa vynára otázka, ako stavať udržateľne. Jedným z riešení môže byť projekt Mud Frontiers. Tento projekt pozostáva z 3D tlačených chát, ktoré využívajú na tlač hlinu. Architekti pomocou 3D tlačiarní Potter vytvorili nielen chaty, ale aj krby, majáky, rozhľadne a pece. 

Na svedomí ho má spoločnosť Emerging Object, ktorej hlavným zámerom je propagácia udržateľnejšej a prístupnejšej stavebnej metódy a využitie miestnych, recyklovateľných alebo prírodných materiálov. Na svojom konte už majú tlač z rôznych substrátov na obnovu morského dna, či 3D tlačené dlaždice z cementu, pilín, soli alebo dokonca z hroznových šupiek. 

Tento projekt viedlo duo architektov spoločnosti Ronaldo Raela a Virginia San Fratello. Hlavná časť projektu pozostáva zo štyroch 3D tlačených chát z materiálu na báze bahna. Tieto 3D tlačené chatky pripomínajú tie, ktoré boli postavené na brehu rieky Rio Grande v údolí San Luis v Colorade v 19 storočí. Spolu vytvorili 4 chaty. 

Prvou fázou projektu bol výskum stavebných metód, ktoré sú typické pre región. Ich súčasťou boli aj ručne vyrobené hlinené štruktúry a keramiky, ktoré boli vytvorené z bahna a hliny pohoria Sangre de Christo a San Juan. Jedným z cieľov bola možnosť tlačiť chaty priamo na mieste. Práve preto potrebovali veľmi jednoducho prepraviteľný stroj, ktorý je schopný lokálne vyťažiť materiál podobný zmesi hliny a bahna. Tu prichádza na rad spoločnosť 3D Potter, ktorá je preslávená svojimi keramickými 3D tlačiarňami. Špeciálne na túto 3D tlač bol navrhnutý mobilný robot Potterbot XLS-1.

Vďaka tejto skúsenosti spoločnosť rozšírila svoje portfólio a získala nové skúsenosti v tejto oblasti. Podľa samotných architektov bolo najväčším zázrakom vidieť to, ako je možné tlačiť niečo tak robustné, tak rýchlo a zároveň priamo pod ich nohami. Vďaka tomuto projektu objavili nové procesy miešania materiálov, štrukturálne aplikácia a teórie o nových a starých spôsobov života a navrhovaní do budúcnosti s využitím jedného z najskromnejších materiálov, hliny.

Všetky štyri 3D tlačené objekty majú inú štruktúru. Krb obsahuje veľmi tenkú bahennú stenu s 3D potlačou, ktorá bola vystužená borievkovým drevom odolným proti hnilobe. Tieto materiály sa používajú najmä na spojenie dvoch stien konštrukcie, bez toho, aby tieto spoje boli viditeľné vo vnútri chaty. 

Druhým objektom je rozhladňa, ktorá bola postavená na úplne inom princípe. Je to v podstate akési schodisko, na ktoré musíte vyliezť, aby ste videli výhľad. Pri jej tvorbe sa postupne nanášalo niekoľko vrstiev materiálu, ktoré pripomínali tvar zvitkov. 

Ďalším krásnym objektom je pec, v ktorej sa varia vázy a kameniny, ktoré sú vyrobené z 3D papiera a napájané miestnym borievkovým drevom.