Potenciálne aplikácie 3D tlače sú nekonečné, s obzvlášť sľubným pokrokom v lekárskej a zubnej oblasti. Je to stále relatívne nová technológia, ale tradičné zubné laboratóriá by mohli ísť cestou písacích strojov a filmových kamier, ak bude 3D tlač pokračovať v súčasnom tempe.

Rast 3D tlače v stomatológii 

Už v hodnote 780 miliónov dolárov na zubnom trhu by sa 3D tlač mohla stať priemyslom v tomto sektore vo výške 3,1 miliardy dolárov, podľa predpovedí v správe vydanej v máji 2015 spoločnosťou SmarTech. Očakáva sa, že prevalencia 3D tlače bude rásť aj na iných trhoch, ale už sa vyrábajú lepšie 3D tlačiarne a materiály špeciálne pre zubných lekárov. SmarTech tiež predpovedá, že predaj systémov 3D tlače zubným laboratóriám sa zdvojnásobí z dnešných 240 miliónov dolárov na 480 miliónov dolárov. Očakáva sa tiež, že technológia 3D tlače poskytne do roku 2025 viac ako 60 percent všetkých potrieb zubnej výroby a možno ešte viac v určitých oblastiach, ako je napríklad zubné modelovanie.

Možnosti 3D tlače v zubnom lekárstve   

Ako presne zubári používajú technológiu 3D tlače? Tu je niekoľko aplikácií:

Vymeňte alebo opravte poškodený zub: Zubár skenuje ústa pacienta malým digitálnym prútikom. Tým sa vytvorí 3D obraz zubov a ďasien, ktorý sa uloží ako počítačový súbor. Softvér CAD (Computer Aided Design) umožňuje zubnému lekárovi digitálne navrhnúť opravu zubov a vytlačiť hotový výrobok na 3D tlačiarni.

Vytvorte ortodontický model: Technológia pred 3D tlačiarne zahŕňa, aby sa pacient zahryzol do husacieho, nepohodlného ílu, aby mohol stvrdnúť do formy, ktorá sa stáva počiatočným modelom navrhovania liečby alebo Invisalignu. Inak tomu nie je ani v prípade 3D tlače. Zubný lekár môže použiť rovnakú technológiu zvýraznenú v prvom príklade na skenovanie zubov, návrh ortodontického prístroja a tlač konečného výsledku interne.

Vyrábať korunky, mostíky, čiapky, zubné protézy a ďalšie: Rovnaký proces uvedený vyššie môže byť použitý na 3D tlač všetkých druhov zubných implantátov. Jediným rozdielom je presný materiál použitý v procese tlače.

Zostrojte chirurgické nástroje: Nielenže si 3D tlačiarne poradia so zubnými implantátmi sami, ale môžu tiež 3D tlačiť vŕtacie vodidlá potrebné na dokončenie určitých zubných postupov. 

Výhody 3D tlače v stomatológii sa už mnoho rokov spoliehajú na laboratóriá na výrobu korún, mostíkov a iných implantátov. Prečo prejsť na technológiu 3D tlače? Stručne povedané, pretože všetci vyhrávajú: 

Zubní lekári šetria peniaze: Pridanie do zubného laboratória je významným nákladom pre akúkoľvek zubnú prax. Ak by sa implementovali interne, počiatočné náklady by mohli byť 100 000 dolárov. Potom, zamestnávanie kvalifikovaných pracovníkov na výrobu zubných implantátov predstavuje značnú pokračujúcu investíciu. Celkovo, v závislosti od objemu práce, náklady na prevádzku zubného laboratória môžu dosiahnuť 100 000 dolárov ročne. Porovnajte to s jednorazovými nákladmi približne 20 000 dolárov za špičkový model 3D tlačiarne, ktorý zahŕňa štartovaciu dodávku materiálov. Prebiehajúce materiály ovplyvňujú celoživotné náklady, ale je to oveľa, oveľa nižšie ako prevádzkovanie zubného laboratória.

Pacienti ušetria peniaze: Vysoké náklady na pridanie a prevádzku zubného laboratória sa odrážajú vo vyúčtovaní každého pacienta. Pomocou tradičných technológií môže jedna koruna ľahko stáť pacienta 2 000 dolárov alebo viac. Keď 3D tlačiarne znížia režijné náklady o 80 percent, zubári môžu preniesť úspory na svojich pacientov. 

Zubné a ortopedické služby sú rýchlejšie a presnejšie: Ručná tvorba modelov je časovo náročná, zatiaľ čo 3D tlač umožňuje tlač viacerých spotrebičov naraz. Presnosť sa tiež zlepšila, pretože 3D tlačiarne konvertujú digitálne obrázky na fyzické objekty tlačou vrstiev s hrúbkou 16 mikrónov jednu na druhú. Zvýšená výrobná kapacita a presnejšie konečné výsledky sú prínosom pre zubných lekárov aj pacientov.

 Zdroj: https://www.evansondds.com/how-3d-printing-is-revolutionizing-dentistry/