Áno, už aj armáda prišla na to, že 3D tlač im dáva nové možnosti. Na čo konkrétne ju používajú? 

Asi málokto ocení ľahkosť, rýchlosť a presnosť 3D tlačiarní tak, ako samotná armáda. Zároveň asi nikto nepotrebuje pevné diely tak, ako oni. Preto jeden zo špičkových vedcov americkej armády Eric D. Wetzel viedol projekt, ktorého zámerom bolo vytvoriť čo najsilnejšie vlákno hodné americkej armády. Vlákno, ktoré vytvorili je zmesou ABS a PC (polykarbonát), ktorého názov je DM – dual material. Duálne časti sú po tlači žíhané, aby sa oba materiály roztavili, čo maximalizuje pevnosť a teplotu vychýlenia. 

Testy odhalili, že diely vyrobené z DM sú ľahko tvarovateľné a podobné vstrekovaným ABS dielom avšak ich hodnoty lomovej húževnatosti sú až 15-krát vyššie ako u ABS. Počas procesu žíhania dochádza k malému zmrašťovaniu alebo deformácií, pretože kostra PC vzoriek vyrobených pomocou duálneho materiálu DM odolávala dotvarovaniu a uvoľneniu polyméru, aby sa počas žíhania udržala presná geometria jednotlivých častí. 

Vlákno DM je považované za revolučné vo výrobe aditív, čo umožňuje aj lacnejším tlačiarňam vyrábať súčiastky s mechanickými vlastnosťami, ktoré sú konkurencieschopné aj v porovnaní s vstrekovanými plastami. 

O žíhaní sme si už čo to v našom blogu vysvetlili. Je to veľmi jednoduchý proces, kedy dáte váš 3D výtlačok do rúry na 90-130°C na cca 15 minút a váš hotový 3D výtlačok dostane úplne nové vlastnosti.