Je 3D tlač zelenou technológiou? Toto je jedna z otázok, ktorej sa väčšina ľudí snaží vyhnúť, pretože sa obávajú, že ich odpoveď by mohla len začať nekončiacu diskusiu. Vo väčšine takýchto diskusií je jedna vec, ktorá je proti 3D tlači, a to je rozsiahle používanie plastov ako suroviny. Všetci vieme, aký je nebezpečný plastový odpad pre našu existenciu. Ak potrebujeme, aby bola 3D tlač technológiou budúcnosti, budeme musieť znížiť jej závislosť od plastov ako jeho surovín. 3D tlačiarenská spoločnosť už vyvinula PLA Plastic biologicky degradovateľný polymér, ktorý sa môže vyrábať z kyseliny mliečnej, fermentovaný z plodín, ako je kukurica. Existujú aj iné, ktoré vyrábajú vlákna recykláciou odpadu z plastov, zatiaľ čo niektorí používajú radikálny prístup k riešeniu tohto problému. Talianska dizajnérka Marina Ceccolini je jedným z takýchto mysliteľov a riešiteľov problémov, ktorý sa na problém pozrel úplne inou perspektívou. Vytvorila nový druh vlákna s použitím potravinového odpadu ako základného materiálu zmiešaného so zemiakovým škrobom v kombinácii 64,5% odpadu / 35,5% škrobu. Hovorí sa tomu AgriDust.

Agridust je vyrobený z rôznych surovín, ako sú kávové usadeniny, arašidové škrupiny, fazuľové struky, paradajkové kože, citrónové kože a pomarančové šupky. Ak sa na ne pozriete zblízka, zistíte, že väčšina z nich sú vonkajšie ochranné škrupiny alebo kože rastlín a semien. Vďaka tomu sa biologicky degradujú pomalším tempom a fungujú ako dokonalá surovina. Sú tiež voľne dostupné, pretože nie sú vhodné na konzumáciu ľuďmi alebo inými zvieratami.  Marina Ceccoliniová povedala: “Tieto technológie sa používajú hlavne na vytvorenie prvých prototypov a objektov, ktoré slúžia len pre prvú fázu štúdie. Nechcem eliminovať používanie plastov, pretože v niektorých odvetviach je to nemysliteľné, ale v prípade jednorazových výrobkov by ste mohli začať premýšľať a konať inak.” 

Akonáhle výrobky vyrobené z Agridustu vyjdú zo svojho životného cyklu, môžu sa ľahko recyklovať a vytvoriť dokonalý recept na komposty, živiny, ktoré pomáhajú organizmu na prežitie a rast.  Výrobky ako Agridust sú vo fáze konceptu a pred tým, ako sa dostanú na trh, by bolo potrebné na nich ešte pracovať. Napriek tomu by sme chceli oceniť úsilie a prezieravú víziu Marina Ceccolini. Otvára veľa príležitostí pre spoločnosti a jednotlivcov, ktorí pracujú na hľadaní udržateľnej náhrady plastových výrobkov a robia z 3D tlače zelenú technológiu.