Adidas je vo svete 3D tlače už našim starým známym. Ich hlavným zameraním je výroba 3D tlačenej obuvi. Jedným z príkladov môže byť kolekcia FUTURECRAFT 4D, ktorá sa zameriava na formovanie budúcnosti športovej obuvi. Táto teniska má mriežkovanú 3D tlačenú podrážku. 

Aby sa však Adidas posunul ešte ďalej, začal experimentovať s textilnou 3D tlačou. Jej výsledkom je technológia STRUNG, textilná inovácia, ktorej cieľom je zlepšiť vlastnosti ich obuvi.

Zatiaľ čo FUTURECRAFT 4D používal na výrobu podošvy technológie 3D tlače, STRUNG využíva jedinečný proces kombinácie dát športovcov, aditívnej výroby a robotiky na vytvorenie ľahkej topánky. Horná časť tejto topánky je vyrobená s robotickým ramenom, vďaka čomu je každá niť umiestnená podľa vstupu tak, aby vytvorila ľahkú topánku, ktorá umožňuje prirodzený pohyb nohy bez jedinej vady. 

Každé jedno vlákno môže byť umiestnené v ľubovoľnom smere, čo umožňuje kombinovať rôzne oblasti s presne definovanými vlastnosťami, ako je podpora chodidla či flexibilita v každom jednom kuse materiálu. To znamená, že STRUNG nemusí byť vystužená žiadnymi ďalšími komponentami, ktoré môžu brániť prirodzenému pohybu športovcov. 

Ako sme už mnohokrát zmienili, jedným z hlavných výhod 3D tlače je jej schopnosť vyrobiť takmer čokoľvek, čo sadne presne na mieru. Adidas preto skombinoval technológiu STRUNG pre hornú časť a FUTURECRAFT pre medzipodrážku. Medzipodrážka je vyrobená pomocou technológie uhlíkovej DLS, ktorá sa spolieha na proces fotopolymerizácie tak, aby vytvrdila vrstvu živice vrstvu po vrstve a vytvorila tak mriežkovanú štruktúru, ktorá zlepší výkon. 

Adidas plánuje uviesť STRUNG na trh niekedy koncom roka 2021 alebo začiatkom roku 2022. Ak bude tento projekt úspešný, Adidas plánuje túto technológiu rozšíriť aj na ďalšie druhy produktov. STRUNG má potenciál zmeniť spôsob, akým športovci spolupracujú s dizajnérmi, inžiniermi a športovými vedcami. Ich konečným cieľom je platforma pre rôzne kategórie, ktorá poteší viacerých športovcov. Adidas si uvedomuje, že športové odvetvie sa neustále vyvíja a tým sa menia aj potreby ich zákazníkov, ktoré sa snaží naplniť. 

Na vývoji STRUNG pracuje takmer celý cross-funkčný tím adidas, od športových vedcov až po riaditeľa inovácií a technológií.