Autá sú vyrobené z tisícov dielov, vrátane niektorých, ktoré sú neuveriteľne zložité a ťažké vyrobiť. Vstúpte do 3D tlačiarní – najmä kovových 3D tlačiarní – ktoré dokážu rýchlo a presne vytvoriť tieto 3D tlačené automobilové diely na požiadanie a taktiež môžu vytvárať ľahšie diely, ktoré spotrebujú menej benzínu.  Odborníci predpovedajú, že trh s 3D tlačenými automobilmi sa do roku 2023 zvýši na 5,3 miliardy dolárov a v roku 2028 sa zvýši na 12,4 miliardy dolárov. Predpokladá sa, že 3D tlačené vozidlá budú mať vplyv v celom automobilovom priemysle, od dielov – klasických automobilových dielov a nových automobilov – lacných prototypov, nástrojov a ďalších.

  1. Divergent3D Blade – Úžasné 3D tlačené superauto

Maximálna rýchlosť: okolo 200 mph 0-60mph 

čas: 2,5 sekundy 

Hmotnosť: 619 kg 

Divergent3D sú ambiciózna a vzrušujúca spoločnosť, ktorá vyvinula 3D tlačené superauto Blade, vyrobené z rúr z uhlíkových vlákien a 3D tlačených hliníkových tyčí.

Étos spoločnosti je otestovať, ako alternatívne a inovatívne nové spôsoby výroby môžu znížiť náklady a vyrobiť ľahšie, ale krajšie autá. Výsledkom je Blade, 3D tlačené superauto schopné 200 mph a vybavené výkonom 629 koní. Auto vyzerá úžasne a nepochybne bude v dopyte tých, pre ktorých pravdepodobná strmá cena nie je prekážkou.  Napriek tomu, že ešte nedostal široké vydanie, zakladateľ Divergent Kevin Czinger odvtedy vydal obrázky osobného projektu, Czinger 21C, ktorý je ešte výnimočnejší ako Blade. Schopný nárokovať 268 mph a s motorom 1233 bhp, 21C by bol jedným z najrýchlejších automobilov všetkých čias.

Divergencia musela v dôsledku pandémie COVID-19 prepustiť tretinu svojich zamestnancov, ale dúfame, že sa im to podarí a uvoľnia prvé 3D tlačené superauto, ktoré si svet môže vychutnať. 

2. EDAG Light Cocoon

 Maximálna rýchlosť: okolo 155 mph Cena: odhadovaných 100 000 dolárov 

Odhalený na ženevskom autosalóne v roku 2015, EDAG Light Cocoon je fantastickým príkladom toho, ako môžu byť 3D tlačené autá ľahké, ale stále si zachovávajú svoju silu.  Vytvorené väčšinou pomocou selektívneho laserového topenia, podobne ako priame kovové laserové spekanie, aj keď zahŕňa aj FDM a stereolitografiu, EDAG plánuje úplne dokončiť a predviesť auto okolo roku 2025. Môže to znieť ďaleko, ale EDAG pracuje len na realistickom časovom horizonte pre množstvo inovácií a práce, ktoré sú potrebné na vybudovanie plne 3D tlačeného vozidla tohto výkonu. Napriek tomu je to projekt, ktorý nás určite vzrušuje. 

3. Nanyang Venture 8 

Maximálna rýchlosť: 37 mph 

Vytvorené skupinou študentov a zamestnancov na Technologickej univerzite Nanyang v Singapure, 3D tlačené auto Nanyang Venture 8 obsahuje viac ako 150 3D tlačených dielov.  Väčšinou vyrobené z ABS materiálu, tím sa rozhodol použiť 3D tlač pre plášť vozidla, zámky dverí a ďalšie. Na vytvorenie týchto častí použili 3D tlačiareň FDM.  Schopný dosiahnuť rýchlosť až 37 mph, čo je najzaujímavejšie na tíme za NV 8 je, že odvtedy navrhli jeho nástupcu NV 9, ktorý je čiastočne solárny. To otvára možnosť solárnych automobilov v budúcnosti. NV 8 a NV 9 sa objavili v Shell Eco-Marathon Asia.

4. Toyota uBox 

Vytvorená v spolupráci medzi Toyotou a Medzinárodným centrom pre automobilový výskum Clemson University, je futuristicky vyzerajúce koncepčné vozidlo s 3D tlačeným interiérom.

Hoci väčšina funkčných častí vozidla je vyrobená tradičnými technikami, Toyota experimentuje v 3D tlačených interiéroch automobilov s uBoxom.  Ich myšlienka je, že v budúcnosti sa zákazníci rozhodnú prispôsobiť interiér svojho vozidla, ako sú obloženie dverí, palubná doska alebo vetračky. Toyota plánuje obsluhovať tento trh s 3D tlačenými automobilovými dielmi a nakoniec umožniť zákazníkom 3D tlač vlastných automobilových dielov z domu, aby si prispôsobili svoje autá. Toto je ďalší fantastický príklad toho, ako sa 3D tlač používa na pridávanie hodnoty a prispôsobenia v nových oblastiach.

5. BMW S1000RR 3D tlačená motorka

Takže možno nie presne 3D tlačené auto, ale namiesto toho 3D tlačená motorka BMW S1000RR, ktorá si zaslúži miesto na tomto zozname.  Hoci táto inovatívna motorka nie je úplne 3D tlačená, obsahuje 3D tlačený rám a swingarm, ktoré boli vytlačené, pretože ušetrili peniaze BMW a proces bol rýchlejší.  Model S1000RR nadväzuje na investície bmw vo výške viac ako 10 miliónov eur do nového 3D tlačového a aditívneho výrobného centra s cieľom uľahčiť budúce návrhy. Preto očakávame, že v budúcnosti uvidíme viac 3D tlače v motorkách a automobiloch BMW.

Zdroj: 3Dsourced