Spoločnosť SmarTech Analysis odhaduje, že aditívna výroba v obuvníckom priemysle rastie ročne o 19%. 

3D tlačené tenisky na trhu nie sú žiadnou novinkou. Svoje 3D tlačené modely uviedol na trh aj Nike či startup Scientifeet. Samotný Adidas už vydal niekoľko rôznych druhov, kde integroval 3D tlačenú medzipodrážku. Stále sa však snaží svoju technológiu tlače zdokonaliť. Práve preto začali odborníci zo spoločnosti Adidas pracovať na novom prototype 4D Fusio, ktorý si budete môcť objednať už tento týždeň. 

Hlavným dôvodom pre aditívnu výrobu tenisiek je ich personalizácia, čiže prispôsobenie na mieru každému klientovi. Pomocou 3D technológie je možné oskenovať nohu zákazníka, vyvinúť a vytlačiť 3D model priamo na mieru v rekordnom čase. Výsledkom je teniska, ktorá je prispôsobená tvarom, potrebám a štýlu spotrebiteľa. 

Od roku 2017 spolupracuje Adidas s americkým výrobcom 3D tlačiarní Carbon. Posledný 3D tlačený model tenisiek FUTURECRAFT.STRUNG Adidas vytvoril pomocou pomocou vlastnej technológie Carbon, Digital Light Synthesis. 

Digitálna syntéza svetla používa na výrobu vysoko kvalitných dielov z polymérov živice, svetlo a kyslík, ako medzipodrážka 4D. Zatiaľ čo FUTURECRAFT 4D používal na výrobu podrážky technológiu Carbon, spoločnosť STRUNG použila jedinečný postup na kombináciu vstupu športovcov, aditívnej výroby a robotiky na vytvorenie ľahkej topánky. Horná časť topánky bola vyrobená pomocou robotického ramena, kde každé vlákno bolo umiestnené podľa vstupu tak, aby sa vytvorila ľahká a bezproblémová topánka, ktorá umožní prirodzený pohyb nohy. 

Najnovší model Adidas 4D Fusio, obsahuje aj medzipodrážku 4D a vybrať si ho môžete hneď v niekoľkých rôznych farbách. Vrch topánky je vyrobený z Primeknitu, pričom čierny, ružový a oranžový úplet tvoria tenšie a hrubšie časti. Primeknit je obzvlášť priedušný materiál. Teniska je vyrobená systémom šnurovania so sťahovacou slučkou v päte z TPU: Vďaka tomu sa dá ľahko obuť aj vyzuť. Adidas je na tento model obzvlášť hrdý a už teraz plánuje výrobu ďalších nových prototypov s využitím aditívnej výroby.

zdroj: Adidas