So start-upmi v oblasti 3D tlače sa v poslednej dobe akoby roztrhlo vrece. Jeden z najnovších zaujímavých počinov v aditívnej výrobe má na svedomí iFactory3D. Tento mladý nemecký start-up, ktorý vznikol v roku 2018,  je výrobcom stolných 3D tlačiarní FDM. Podarilo sa im vyvinúť pomerne špeciálny stroj, ktorý ako dopravnú dosku integruje dopravný pás. Toto riešenie s názvom iFactory One umožňuje vytvárať diely akejkoľvek dĺžky a vyrábať ich v sériách bez prerušenia. Stroj debutoval na Kickstarteri a za jediný týždeň vyzbieral viac ako 100 000 dolárov. 

Okrem svojej pôvodnej zostavy je stroj vybavený systémom, ktorý detekuje chyby tlače v reálnom čase. Používateľ tak môže proces tlače sledovať na diaľku a zbytočne tak nestrácať čas. Cena ich tlačiarne by sa mala pohybovať okolo 1000 dolárov. 

Nápad založiť startup vznikol vďaka vášni pre 3D tlač a všetky nové technológie. Ako to už pri zakladaní firiem zväčša býva, ak nenájdete na trhu to, čo potrebujete, tak si to vyrobte sami. To bol príklad aj iFactory3D. Jeden zo zakladateľov sa snažil vyvinúť najnovšie zariadenie, ktoré malo byť veľmi cenným pre komunitu a jeho časti za bežných okolností stáli 20 000 dolárov. Dizajnéri sa však chceli vyhnúť strate času a tak sa rozhodli, že si tieto časti vytlačia sami. Bohužiaľ, alebo našťastie, sa im to vymklo spod kontroly a museli kúpiť toľko 3D tlačiarní, že zaplnili jednu obrovskú miestnosť. Na tieto zariadenia však bolo príliš ťažké dohliadať a vyžadovali si všetko čas a úsilie. Pohľad na zdroje, nedokonalosti trhu s 3D tlačou vyústili do túžby vytvoriť niečo nové, čo pomôže všetkým ostatným vylepšiť ich produkty a procesy. A tak v roku 2018 začala vznikať ich prvá 3D tlačiareň.

3D tlačiareň má tvar pyramídy na dopravnom páse, ktorá dokáže tlačiť objekty nekonečnej dĺžky alebo dokonca vytvárať produktovú radu bez akéhokoľvek zásahu používateľa či verejnosti. Aktuálny stav trhu s aditívnou výrobou ukazuje, že 3D tlačiarne sú jedny z najpružnejších a najuniverzálnejších strojov na trhu. Ich sady funkcií umožňujú používateľom vyrábať úžasné objekty. Tlačiareň je prvou tlačiarňou na dopravnom páse, ktorá je dostupná pre masový trh. Je však vhodná absolutne pre každého, či pre masovú výrobu, profesionálov z komunity 3D tlače alebo študentov. 

Je vybavená špeciálnym dopravným pásom, nie štandardnou pevnou doskou, takže dokáže tlačiť predmety akejkoľvek dĺžky alebo vyrábať sériu výrobkov podobne ako priemyselné stroje. Najvýraznejším rozdielom je cena. Niektoré výrobné zariadenia tohto typu stoja tisíce dolárov, cena tlačiarne od iFactory3D sa bude pohybovať v rozmedzí 1000 dolárov. 

Ďalšou obrovskou výhodou tejto 3D tlačiarne je to, že je schopná pracovať nezávisle od operátora stroja. Čo znamená, že na ňu nie je potrebné neustále dohliadať a dá sa použiť aj vo veľkovýrobe. Vďaka zabudovanej HD kamere, môžete proces kontrolovať a sledovať na diaľku. Zároveň má zabudovaný systém ochrany pred chybami PrinterGUARD. Tento softvér analyzuje celý proces 3D tlače a vopred upozorňovať na chyby. 

Technológia 3D tlače je veľmi sľubne sa rozvíjajúcim sa odvetvím a má obrovskú škálu aplikácií v mnohých sférach ľudského života. Moderné 3D riešenia môžu vytvárať veci, ktoré nikdy predtým neboli očakávané ani predstaviteľné, od vtipnej figúrky po protézu ruky. Nová generácia 3D tlačiarní má takmer nekonečný potenciál.