Rovnako ako rýchla móda, existuje aj rýchly nábytok: lacný nábytok, ktorý kupujete z veľkých obchodov a online predajní, vyrobený z materiálov, ktoré nie sú najlepšie pre životné prostredie alebo tak dlhotrvajúce. Tieto konferenčné stolíky a nočné stolíky sú hotové dopredu – vyberiete krabicu z police alebo si ju doručíte zo skladu – čo znamená, že musíte nájsť dizajn, ktorý vyhovuje priestoru, ktorý potrebujete vyplniť. A keď potrebujete niečo nové, pravdepodobne len hodíte tento stôl do koša a pridáte k približne 9 miliónom ton nábytku, ktorý každý rok skončí na skládkach. 

Objednanie nábytku na mieru, ktorý by bol menej ako na jedno použitie, je drahé a môže trvať mesiace, aby sa vyrobil a potom dodal. Táto medzera na trhu s nábytkom je to, čo zakladatelia spoločnosti modelu č., dúfajú, že zaplnia.

Spoločnosť Model č.  spustila rad koncových stolov, organizátorov, konferenčných stolíkov a ďalších, ktoré sú 3D tlačené na požiadanie s použitím poľnohospodárskeho odpadu z kukuričných šupiek, cukrovej trstiny a cukrovej repy. K dispozícii je základný, prednastavený dizajn na každý kus a potom ho možno prispôsobiť podľa konkrétneho tvaru, rozmerov a farby.

 

Výroba nábytku na požiadanie môže riešiť paradox toho, koľko ton nábytku sa vyrába a vyhodí každý rok, ale aj to, koľko možností existuje pre spotrebiteľov. V roku 2017 bolo z nábytku vyprodukovaných 12,2 milióna ton odpadu, z čoho 80% alebo viac ako 9 miliónov ton skončilo na skládkach, čo je nárast z 2,2 milióna ton celkového odpadu z nábytku v roku 1960. Ale Generálny riaditeľ Modelu č. Phillip Raub hovorí, že to neznamená, že zákazníci majú naozaj veľa možností. Ak máte malý jedálenský priestor, kde chcete položiť stôl, hovorí, môžete ísť do obchodu a nájsť iba stoly, ktoré majú dĺžku 182 “- príliš veľké pre vaše potreby. Nekúpite si ani jeden z týchto stolov, ale oni už vyčerpali suroviny a spôsobili emisie skleníkových plynov. “To je jeden z problémov, ktoré riešime s týmto prispôsobením na požiadanie,” hovorí Raub.

3D tlačené prvky nábytku modelu č. sú vyrobené zo živíc, ktoré sú 100% recyklovateľné z poľnohospodárskeho odpadu, ale nie každý kus ich dizajnu je 3D tlačený. Pre časti, ktoré nie sú, ako stolové dosky, spoločnosť používa vysoko recyklovateľné materiály, ako je udržateľné tvrdé drevo a hliník. Rýchly nábytok je naopak často vyrobený z drevotrieskovej dosky alebo MDF, ktoré sa nedajú recyklovať, pretože obsahujú lepidlá. 

 “Jedným z dôvodov, prečo sa spoločnosť nazýva Model č. Je ten, že každý výrobok má svoje vlastné individuálne číslo a teoreticky by ste mohli poslať tento produkt späť k nám, môžeme ho rozdrviť a vytvoriť vám niečo nové. ” Táto časť podnikania ešte nie je k dispozícii, ale je vo vývoji. A na riešenie problémov s emisiami z lodnej dopravy, model č. Plánuje z dlhodobého hľadiska zriadiť “mikrofabriky”, aby mohli tlačiť na miestach, ktoré vidia veľký dopyt, namiesto toho, aby dodávali svoje položky z jedného veľkého distribučného centra.

 

Nábytok modelu č. nemusí byť cenovo dostupný na úrovni Ikea – konferenčné stolíky sa môžu pohybovať od 400 do 1 630 dolárov a bočné stoly od 260 do 670 dolárov, s menším nábytkom, ako sú vázy a organizátori pod 50 dolárov – ale dúfame, že nábytok je vyrobený presne podľa vašich potrieb a celý proces je úplne regeneračný a menej nákladný pre životné prostredie, čo by mohlo zmeniť spôsob, akým sa pozeráme na spotrebu a zdroje. “Dúfam, že sa mi podarí spochybniť nielen súčasný stav priemyslu. Chcem, aby o tom premýšľali iní ľudia, hovorí Raub. Poukázal na to, keď Allbirds povedal Amazonu, aby nekradol ich návrhy sám, ale aby ukradol ich postupy udržateľnosti. “Chceme, aby všetci vytvorili lepší produkt a cítime sa veľmi skutočne rovnako.”