Naše domy a autá sú dve veci v každodennom živote, ktoré spotrebúvajú najväčšiu energiu, ale v tomto ohľade sa veľmi dobre nekombinujú. Projekt z Národného laboratória Oak Ridge amerického ministerstva energetiky ponúka víziu integrovanejšej budúcnosti s integrovanou energiou (AIME). Skladá sa z prístrešku na zdieľanie energie a vozidla, ktoré sú súčasne futuristické a užitočné. Naviac, sú 3D vytlačené. 

 AIME využíva najväčšiu 3D tlačiareň na svete, ktorá sa nachádza v Oak Ridge. V minulosti bol zvyknutý na 3D tlačené autá, ale tentoraz je to menej o predvádzaní a viac o prezentovaní skutočnej vízie do budúcnosti. Vozidlo je boxového tvaru a má otvorenú dvojmiestnu kabínu s veľkým zadným priestorom, v ktorom sa nachádza batéria a motor.

 V tomto dizajne je elektrické vozidlo poháňané jedným trakčným motorom s prevodovkou na zadné kolesá. Má dosah len 35 míľ, len s elektrickou energiou. Keď je poháňaný niekde trochu ďalej, má malú nádrž na zemný plyn, ktorá môže byť použitá na dobitie batérie. Maximálna rýchlosť je asi 60 míľ za hodinu. Tesla to nie je, ale je to 30% plast z uhlíkových vlákien vystužený ABS. Trvalo asi 20 hodín, kým sa toto vozidlo vytlačilo.

Zodpovedajúci dom je o niečo neobvyklejší vo svojom vzhľade – možno si okamžite neuvedomíte, že sa pozeráte na prístrešok, pretože má vážnu atmosféru nákladného kontajnera. Skladá sa z viacerých segmentov, z ktorých každý má na jednej strane pár malých okien. Izolácia, elektrické systémy a dokonca aj strešné solárne panely sú zabudované do štruktúry domu. Je usporiadaný v segmentoch, pretože to umožňuje tlač v rovnakom abs plaste, ktorý sa používa v EV.

Zdroj: ExtremeTech

Prototyp videný na vyššie uvedenom obrázku bol vytlačený v priebehu štyroch týždňov a má celkový štvorcový záber 210. Osvetlenie a spotrebiče je možné podľa potreby pridať do hotovej konštrukcie. Interiér je možné rozdeliť tak, aby sa vytvorilo viac priestoru. Prototyp zostal úplne otvorený vo vnútri s konceptom GE “mikro-kuchyňa” a skladacím lôžkom v murphy štýle. Mohlo by byť tiež možné spojiť niekoľko 3D tlačených prístreškov tohto dizajnu pre väčší obytný priestor. 

 Skutočným kúzlom projektu AIME je spôsob, akým riadi energiu. Prístrešok a vozidlo zdieľajú obojsmerný bezdrôtový napájací systém s výkonom 6,6 kW. Využíva rezonančnú technológiu, ktorá umožňuje prenos energie medzi batériami vo vzdialenosti niekoľkých stôp s účinnosťou okolo 85%. Takže dom nabíja sám seba a auto pomocou solárnej energie a naviac nabíja vozidlo po návrate z cesty. Ak sa dom vybíja, ale auto je plne nabité, môže prenášať energiu späť do domu.

 Oak Ridge National Laboratory plánuje pokračovať v skúmaní konceptu AIME pre budúcnosť bývania a dopravy. Výskumníci majú záujem vyskúšať rôzne motory a zdroje energie na vozidle a ďalšie konfigurácie pre prístrešok.