WAU! Možnosti 3D tlače sa posúvajú stále viac a viac dopredu a my sa veľakrát ani nestíhame čudovať, kam kreativita a odbornosť niektorých vedcov dokáže zájsť.

WAU! Možnosti 3D tlače sa posúvajú stále viac a viac dopredu a my sa veľakrát ani nestíhame čudovať, kam kreativita a odbornosť niektorých vedcov dokáže zájsť. 

Iba minulý týždeň kalifornská spoločnosť Aptera Motors otvorila predobjednávky pre svoje nové na solárny pohon nabíjané elektrické vozidlo ( sEV) Aptera. 

Aptera Motors  bola založená v roku 2005 a je založená na myšlienke, že vysoko efektívne, bezpečné a zábavné vozidlá sú jadrom riadenia prírodných zdrojov Zeme v záujme našich budúcich generácií. 

Nie vždy sa im však darilo. Spoločnosť doteraz vytvorila iba jeden prototyp vozidla, ktoré bolo schopné na jedno nabitie prejsť 160 kilometrov. Tento prototyp sa však stretol len s obmedzeným úspechom, čo prinútilo spoločnosť zatvoriť svoje pôsobisko v roku 2011. Aptera to však nevzdala a vrátila sa späť s novým prototypom a novými možnosťami financovania. 

Aptera je energeticky najefektívnejšie auto, ktoré je v súčasnosti na trhu k dispozícii. 

Kombinuje výrobu kovových prísad, solárnu a elektrickú energiu a aerodynamický dizajn. Toto kompaktné auto je vybavené tromi kolesami, vyrobené z uhlíkových vlákien, kevlaru a konope. Jeho predpokladané dodanie na trh je do roku 2021. Určite nemusíme zdôrazňovať, že veľká väčšina častí tohto auta je vyrobená aditívnou výrobou. 

Pomocou 3D tlače vyvinula spoločnosť Aptera Motors rýchly, veľkoobjemový a nákladovo efektívny spôsob konštrukcie a výroby vozidiel. Auto sa skladá iba zo štyroch hlavných častí, je dlhé 4,4 metra, širokí 2,2 metra a vysoké 1,4 metra. Je vhodné pre dvoch dospelých a domáceho maznáčika. 

Nový sEV využíva elektromotory na kolesách a kvapalinou chladené, čo umožňuje vozidlu zrýchliť z 0 na 60 iba za 3,5 sekundy a dosiahnuť tak rýchlosť až 110 km/h. Vektorizovaná regulácia krútiaceho momentu a pohon všetkých kolies zaisťuje pohodlie, kontrolu stability a odolnosť voči nepriaznivému počasiu. Auto tiež informuje svojho vodiča o úspore energie či rozšírení dosahu. 

K dispozícií by mali byť tri modely s dojazdom od 643 do 1600 kilometrov. Dva z nich sú už teraz vypredané. Aptera vytvorila vozidlo, ktoré je schopné splniť väčšinu požiadaviek každodennej jazdy iba pomocou solárnej energie. Pri každodennom jazdení spotrebuje menej ako 100 WH na takmer 2 kilometre a pri rovnakej veľkosti solárneho systému je dosah až päťkrát väčší ako pri iných sEV. 

Je tiež možné ho úplne nabiť elektrickou energiou z nabíjacej stanice alebo kábla. Integrovaná solárna energia spoločnosti Aptera má viac ako 3 m2, obsahuje 180 účinných solárnych článkov navrhnutých do štruktúry tela a poskytuje denný dosah až 72 kilometrov. 

Toto vozidlo sa dodáva s batériou v rozsahu od 40 kW do 100 kWh v závislosti od modelu. V záujme optimalizácie energetickej účinnosti a následne dojazdu vozidla uprednostnila spoločnosť Aptera Motors ľahké konštrukcie, aerodynamiku a chladenie s nízkym odporom. Aditívna výroba sendvičových jadrových plastových kompozitov naplnených živicou umožňuje kontrolu a minimalizáciu hmotnosti vozidla. Úspech je zrejmý z porovnania priemerného automobilu s hmotnosťou približne 1300 kg s 60 kWH a Aptera s hmotnosťou iba 800 kg. 

A teraz niečo, čo vás určite zaujíma najviac. Aká je jeho cena? Toto elektrické vozidlo sa pohybuje v rozsahu od 25 900 USD až do 46 900 USD. Jeho cena závisí od batérií a prevodového systému, ktoré si užívateľ navolí pri objednávke. 

Aptera však aj napriek úspechu nezaháľa a už teraz vyvíja nové vozidlá s väčším počtom sedadiel a kolies.

Ak vás zaujíma o tejto spoločnosti viac, môžete si preštudovať ich webstránku tu.

*Zdroj: Aptera US