3D tlač je skvelou aplikáciou pre disciplínu robotiky. Poskytuje dizajnérom slobodu pridávať do svojich výtvorov nové funkcie. Naviac, koncoví používatelia si môžu prispôsobiť robota pre svoje špecifické potreby.

 V tomto článku uvidíte niektoré z najpôsobivejších a najpokročilejších 3D tlačených robotických projektov z celého sveta.

S robotikou a 3D tlačou v kombinácii ľudia posúvajú hranice možností každý deň. Humanoidné roboty sú toho skvelým príkladom. Humanoidné roboty sú navrhnuté tak, aby nejakým spôsobom reprezentovali alebo napodobňovali ľudí a ľudia každý deň pracujú na vývoji nových systémov, aby sa dostali čo najbližšie k realite. Tieto roboty môžu byť schopné chodiť, hovoriť, gestikulovať a ďalšie a môžu byť užitočné pre mnohé aplikácie, ako je medicína a starostlivosť. V tomto článku sme zhromaždili najpokročilejšie a najpôsobivejšie 3D tlačené humanoidné roboty.

1. Robot Reachy

Francúzska spoločnosť Pollen Robotics debutovala v roku 2019 vysoko interaktívnym robotom Reachy poháňaným umelou inteligenciou. Reachy je 3D tlačený robotický trup, ktorý je dostatočne prispôsobiteľný na to, aby hral tic-tac-toe alebo podával kávu, a pri tom všetkom vyzeral roztomilo. Antény sú animované a jeho hlava sa pohybuje dvoma “očami”, ktoré pomáhajú sprostredkovať emócie. Ramená majú širokú škálu pohybu, podobnú veľkosti dospelého človeka a sú schopné zachytiť predmety ťažké až 500 gramov.  Každá časť tohto robota je 3D tlačená a peľová robotika urobila z dizajnu Reachy otvorený zdroj, aby ktokoľvek mohol prispieť k vývoju. Cieľom robota Reachy je, aby sa používal v odvetví služieb zákazníkom.  Reachyho je možné zakúpiť v niekoľkých rôznych konfiguráciách, počnúc základným modelom s jednou rukou a bez hlavy až po pokročilý Reachy s hlavou a dvoma rukami. Môžete si dokonca vybrať dizajn košele!

2. Robot InMoov

 InMoov je jedným z najstarších 3D tlačených robotických projektov v okolí. Vytvoril ho v roku 2012 Gael Langevin, francúzsky sochár a dizajnér, kedy InMoov začal ako protetická ruka.  Teraz je to 3D tlačený robot v životnej veľkosti. Táto automatizácia je veľkolepým úspechom nielen kvôli svojej veľkosti, ale aj kvôli jeho plynulej a pôvabnej artikulácii, až po končeky prstov.  Je to tiež open-source projekt, ktorý sa považuje za rozvojovú platformu pre študentov, tvorcov a akademikov. V skutočnosti ruka nesie rozdiel v tom, že je prvou open-source 3D tlačenej ručnou protézou.  Ak chcete vytvoriť InMoov sami, budete potrebovať stolovú 3D tlačiareň s objemom zostavy najmenej 12 x 12 x 12 cm. Budete tiež potrebovať mikrokontrolérové dosky Arduino Uno a Mega, tri servomotory (HK15298B, Hitec HS805BB a MG996) a MyRobot Lab a python skriptovací softvér. Webová stránka má dostatok pokynov a informácií, blog a komunitu aktívnych výrobcov, ak sa chcete pokúsiť o stavbu sami.  InMoov je naďalej obľúbeným medzi výrobcami po celom svete a každý rok získava viac schopností, vrátane nedávnych prírastkov systému videnia a zlepšenej mechaniky a nôh. K dispozícii je dokonca aj mapa sveta, ktorá vás môže pripojiť k staviteľom InMoov z celého sveta.

3. Robot Jimmy

 Jimmy, robot 21. storočia je humanoidný robot poháňaný čipom Intel Edison. Technický názov robota je Interbotix HR-OS1 – Jimmy pre priateľov – a je to open-source robot, ktorého je možné ovládať na diaľku cez Wi-Fi. Bol vytvorený v roku 2014 a jeho vývoj odvtedy pokračuje. Základom tohto robota je endoskeleton a vonkajší plášť, ktorý ho robí priateľským. Naviac, môže byť prispôsobený a vytlačený podľa vašich predstáv. Viac ako len škrupina, funkčnosť robota môže byť prispôsobená a v skutočnosti je to povzbudivé, pretože jedným z hlavných faktorov, ktoré vývojári podporujú, je personalizácia.  Tento robot má mnoho dostupných škrupín a bol použitý v mnohých vzdelávacích kampaniach, ako aj v sociálnej práci s deťmi so špeciálnymi potrebami. Jedna z dostupných škrupín, nazvaná Callim, bola navrhnutá 11-ročným chlapcom a tím z robota 21. storočia z neho urobil skutočný, 3D tlačený exoskeleton.