Vieme, že aditívna výroba a módne projekty sú skvelou kombináciou. Ale spojenie medzi módou a 3D tlačou je pomerne silné a vďaka tomu sa úžasné projekty odhaľujú pomerne pravidelne. Aditívna výroba sa vyvíja, stáva sa ešte presnejšou, spolu s vývojom nových materiálov a nových aplikácií. 3D tlač ponúka veľké výhody pre módny priemysel, od 3D tlačeného oblečenia až po 3D tlačenú obuv a doplnky, možnosti sú nekonečné. Po prvé, 3D tlač bola viac využívaná pre umelecký dotyk, ale módny priemysel teraz vyvíja 3D tlačené projekty nositeľných odevov.  Prejdeme všetkými výhodami aditívnej výroby pre tento sektor a uvidíme, aké sú najnovšie inovácie a vývoj v súvislosti s 3D tlačenými odevmi! 

Móda a 3D tlač: 3D tlačená móda je novou revolúciou 

3D tlač pre dizajnový aspekt 

Aditívna výroba je zaujímavá pre módu, pretože umožňuje ľahšie pracovať na módnych návrhoch a vytvárať úžasné veci pre módny priemysel, ako sú odevy, ozdoby a sieťoviny.  Táto technológia skutočne dáva dizajnérom veľa slobody, pokiaľ ide o geometriu. Je napríklad možné vytvoriť zložité návrhy pre rôzne projekty v rámci módneho priemyslu. Od topánok a doplnkov až po 3D tlačené šaty, módny priemysel začína využívať plný potenciál 3D tlače a vyvíjať zaujímavé objekty.  Niektoré odevy vyvinuté vďaka technológii 3D tlače by boli príliš zložité a drahé na vytvorenie s inou výrobnou metódou.

Udržateľná výroba a ekologické výrobky

 Je zrejmé, že existuje vývoj v spôsobe, akým uvažujeme o výrobe módy a oblečenia. Teraz sa berú do úvahy nové aspekty a teraz sa menia dôvody, prečo si dizajnéri vyberajú 3D tlač: je čoraz dôležitejšie používať 3D tlač na udržateľné a ekologické účely.  Napríklad textílie sú súčasťou problému s odpadom na celom svete, preto je potrebné prehodnotiť veľa prvkov výrobného procesu, aby boli ekologickejšie. Použitie 3D tlače umožňuje znížiť odpad, stačí použiť množstvo materiálu, ktoré je potrebné na vytvorenie projektu.  

Je to tiež spôsob, ako použiť niektoré recyklované materiály pre výrobný proces. Adidas vytvoril 3D tlačenú medzipodrážku pre jednu zo svojich tenisiek, vyrobenú z recyklovaného plastu nájdeného v oceáne. Vytváranie nových materiálov a používanie plastov zodpovednejším spôsobom sú nové dôvody na používanie 3D tlače pre módne spoločnosti a dokonca aj pre veľké značky, ako je Adidas.  

3D tlačené pohodlné oblečenie 

Použitie 3D tlače na výrobu oblečenia sa vyvíja. Prvýkrát sa používa na vytvorenie veľmi zložitých a pôsobivých kúskov. Použitie 3D tlače v tomto sektore bolo spôsobom, ako posunúť hranice módneho sveta na vytvorenie vynikajúcich projektov, ktoré boli vizuálne pôsobivé.  Teraz sa niektorí dizajnéri viac zaujímajú o použitie 3D tlače na vývoj kolekcií bežných odevov, pričom ako tradičnú výrobnú metódu používajú aditívnu výrobu. Používajú nielen 3D tlač pre výhody dizajnu, ale ako výhodnú výrobnú metódu na vytvorenie prispôsobiteľného a pohodlného oblečenia. Aditívna výroba je skvelý spôsob, ako pre všetky priemyselné odvetvia zlepšiť svoj výrobný proces. Umožňuje im pracovať na svojich prototypoch rýchlejšími a lacnejšími metódami, ale aj nakoniec vyrábať prispôsobiteľné produkty. Tieto dva prvky sú v módnom priemysle veľmi dôležité.

Pri používaní 3D tlače si môžeme všimnúť väčšiu slobodu na strane prispôsobenia. V skutočnosti je aditívna výroba ideálnou technikou pre masové prispôsobenie. Vieme, že prispôsobenie môže byť drahý proces v módnom priemysle. Výroba odevov a doplnkov vyrobených na mieru je možné vďaka 3D tlači.   3D tlač by tiež mohla úplne pomôcť vytvoriť oblečenie prispôsobené pohybu všetkých tiel! 3D tlač už nie je len výrobnou metódou pre výtvory haute couture.

Aké sú najlepšie projekty 3D tlačeného oblečenia? 

Pavučie šaty 

Pavučie šaty (Spider Dress) od Anouk Wipprecht majú mechanické ramená, ktoré sa rozširujú a sťahujú ako odpoveď na vonkajšie podnety, keď sa ľudia približujú. Vlastný dych nositeľa pomôže signalizovať obrannú pozíciu robotických ramien. Šaty sú plne 3D vytlačené technológiou selektívneho laserového spekania.

3D tlač bežného oblečenia

Myšlienkou 3D tlače bežného oblečenia Julia Daviy je použiť 3D tlač na vytvorenie biologicky odbúrateľnej módy, veriac, že môžeme zmeniť spôsob, akým vyrábame oblečenie!  Jej kolekcia zahŕňala 3D tlačené šaty a topy. Väčšinu času 3D tlačené oblečenie vyrobené dizajnérmi nie je ľahké nosiť. Ale to nie je prípad oblečenia 3D vytlačeného Juliou Daviy. Naozaj uvažuje o 3D tlači ako o novej metóde vytvárania odevov bez plytvania množstvom textílií a vyhýba sa aspektu masovej výroby.

Viacfarebná 3D tlač na odevy 

Tieto šaty sú dielom amerického dizajnéra Travisa Fitcha s 30 rôznymi sekciami. Bol vytlačený farebným multimateriálom. Materiál je flexibilný, aby reagoval na pohyby tela. Proces 3D tlače je dobrý spôsob, ako dať život objektom s naozaj zložitým dizajnom a urobiť ich nositeľnými ako tradičné odevy. Použitie farieb na tomto projekte je celkom jedinečné, 3D tlačové projekty vo svete módy sú často monochromatické a nie sú tak farebné. Táto technika ponúka nové možnosti, pretože viacfarebná 3D tlač sa v týchto typoch projektov často nepoužíva.  

3D tlačené úplety 

Ministerstvo dodávok vyvinulo 3D tlačené pletené sako, udržateľný spôsob, ako vytvoriť odevy, ktoré vydržia dlhšie! Proces 3D tlače a práca na 3D dizajnoch, ktoré vytvárajú, umožňujú, aby boli kúsky viac prispôsobené telu a jeho pohybom.  Ich cieľom je rozvíjať agilný dodávateľský reťazec a vytvárať produkty na požiadanie, ktoré sú pohodlnejšie a odolnejšie. Ich technológia 3D tlače je ekologickou metódou na vytváranie pletenín a zaznamenávajú zníženie o 35% v súvislosti s materiálovým odpadom.   

Nová generácia 3D tlačených kolekcií oblečenia 

Danit Peleg je dizajnérka, ktorá sa rozhodla vytvoriť módnu kolekciu, ktorú sama vytlačila. Tým ukazuje, že 3D tlačiarne sú skvelými nástrojmi, ktoré umožňujú prehodnotiť výrobný proces módneho priemyslu. Zbierka jej trvala 2 000 hodín, kým ju úplne vytlačila.  Jej cieľ? Vytvoriť pohodlné oblečenie, ktoré by mohla nosiť sama. Opäť vidíme vôľu dizajnérov vytvoriť nositeľné 3D tlačené oblečenie.

Evolúcia 3D tlačených odevov: Aká je budúcnosť módy? 

Niektoré spoločnosti vyvíjajú nové techniky a nové 3D tlačové materiály, ako napríklad ministerstvo dodávok, ktoré použili novú metódu na výrobu pletených odevov. Môžeme si všimnúť, že niektoré mimoriadne 3D tlačené návrhy vyrobené pre módne prehliadky sú stále prítomné, pretože technológia 3D tlače je stále naozaj vhodná na výrobu týchto jedinečných kusov. Ale 3D tlač má tendenciu byť stále viac a viac používaná na výrobu oblečenia, ktoré by mohol nosiť ktokoľvek. Teraz, keď sme videli, že technológia 3D tlače je schopná vytvoriť zložité geometrie pre odevy, pohodlie sa stáva kľúčom k novým 3D tlačeným módnym projektom.

Existuje tiež nárast, pokiaľ ide o použitie rôznych materiálov a techník 3D tlače. V budúcnosti by sa mohla realizovať kovová 3D tlač na vytvorenie niektorých ozdôb, ale aj laserových rezacích techník! Existuje veľa výhod a možností pre dizajnérov, ktorí chcú pristupovať k laserovému rezaniu a 3D tlačiarenskému priemyslu.  Môžeme tiež vidieť, že ekologické aspekty, ktoré ponúka 3D tlač, sa stávajú veľmi dôležitými, pretože napríklad recyklované plasty a biologicky odbúrateľné materiály môžu byť použité na 3D tlač niektorých módnych dielov. Čoskoro by bolo možné použiť aj prírodné materiály. V neposlednom rade si všimneme, že módny priemysel sa snaží posúvať hranice 3D tlače, ale zavádza aj ďalšie skvelé technológie, ako je elektronika. Teraz je možné 3D tlačiť inteligentné tkaniny a ďalšie z týchto vynikajúcich projektov by mohli byť odhalené v nasledujúcich rokoch!

 Zdroj: https://www.sculpteo.com/en/3d-learning-hub/applications-of-3d-printing/3d-printed-clothes/