O 3D tlačených steakoch či čokoláde sme už písali, no o 3D tlačených morských plodoch počujeme aj my prvý krát.

Tento na prvý pohľad šialený projekt má na svedomí komunita Legendary Vish, ktorú založila skupina študnetov, ktorí sa chceli zamerať na 3D tlač rýb. O niekoľko mesiacov neskôr, kedy sa im podarilo dať ich projektu štruktúru sa zrodil startup Revo Foods má v úmysle urobiť revolúciu v spôsobe konzumácie lososa. Viedenský startup chce s využitm hrachových bielkovín, citrusových vlákien, rastlinných olejov a výťažkov z morských rias vyvinúť okrem iného aj nakrájaného údeného lososa a akýsi druh taramy a pokračovať v 3D tlači filety z lososa na sashimi. Ich veľkým plánom je usporiadať prvý verejnú ochutnávku v kaviarni vo Viedni, aby získali názory a spätnú väzbu od priamych spotrebiteľov.

Potraviny, ktoré boli vyrobené 3D tlačou sa osvedčili nielen ako životaschopné riešenie na redukciu zabíjania zvierat za účelom ich spotreby, ale aj ako pomoc v boji proti ekologickým dopadom použitých podmienok spracovania. Akvakultúra zanecháva na našej planéte významnú stopu, keď súčasná celosvetová spotreba rýb a produktov akvakultúry predstavuje 20,3 kg na obyvateľa ročne. Hlavným cieľom Revo Foods je vyriešiť práve tieto problémy.

Startup ponúka rôzne morské produkty vyrobené z rastlín. Spoločnosť používa 11 hlavných prísad, vrátane bielkovín na chudnutie, extraktov z rias, citrusových vlákien a rastlinných olejov. Každá z nich má svoj špecifický účel. Napríklad oleje umožnia nájsť v ústach bohatosť lososa, zatiaľ čo morské riasy budú pripomínať slanú chuť mora. Dnes startup ponúka údeného lososa The Smokey One a nedávno uviedol na trh produkty v podobe nátierky. Nie sú vytlačené 3D, ale sú tiež vyrobené z rastlín a iných rastlinných riešení.

Cieľom spoločnosti Revo Foods je vývoj automatizovanej výrobnej linky s cieľom 3D tlače väčšieho množstva lososa v rôznych tvaroch. V súčasnosti je založený na procese extrúzie, ktorý obsahuje akýsi druh injekčnej striekačky, ktorá nanáša zmes rastlín a ďalších rastlinných zložiek. Startup chce tiež začať produkovať tuniaka, ďalšiu rybu, ktorá sa v súčastnosti globálne široko konzumuje.