Izraelská potravinárska spoločnosť Savor Eat, je známa najmä výrobou alternatív mäsa z rastlín vďaka 3D tlači. Táto spoločnosť síce vstúpila na trh len začiatkom minulého roka, no takmer okamžite sa jej podarilo zapísať do histórie. Stala sa totiž prvou spoločnosťou, ktorej sa podarilo zaregistrovať na Tel Avivskej burze cenných papierov a pri svojej prvej verejnej ponuke vyzbierala 42,6 milióna NIS, čo je zhruba 13 miliónov USD. 

Spoločnosť zaujala najmä vďaka svojím smelým plánom, a to 3D tlač rôznych alternatív mäsa. Situácia s Covid-19 sa nedotkla len cestovného ruchu či reštauračných zariadení, ale aj trhu s mäsom. Vďaka tejto kríze je mäsa čoraz menej a záujem o jeho alternatívy čoraz viac rastie. 

Čísla, ktoré predpokladali nárast globálneho trhu s 3D tlačou pre potravinársky priemysel medzi rokmi 2020 a 2025 sú naozaj vysoké, čistý odhad bol až 20,21%. Tento rast bol z časti spôsobený aj zvyšujúcim sa dopytom po potravinárskych výrobkoch na mieru. 

SavorEat však nie je jediným izraelským start-upom, ktorý sa špecializuje na alternatívy mäsa vytlačené vďaka 3D technológii. Na tomto trhu má viacero významných konkurentov, ako napríklad Redefine Meat, Meatech či Aleph Farms. 

Spoločnosť MeaTech nie je žiadne béčko. Úspešne sa jej podarilo vytlačiť mäso vo vesmíre. Čím dokázala, že je možné zabezpečiť prístup k bezpečnému a výživnému mäsu kedykoľvek a kdekoľvek pri minimálnych zdrojoch. 

Moderná spoločnosť si čoraz viac uvedomuje ekologické a etické dôsledky konzumácie mäsa a zároveň dbá na svoje individuálne preferencie. Negatívny vplyv mäsového priemyslu na životné prostredie je dobre známy. Tvorí až 18% ľudsky vyprodukovaných skleníkových plynov a prispieva k odlesňovaniu, emisiám metánu, plytvaniu potravinami a spotrebe pôdy. Práve preto sú alternatívy mäsa vyprodukované 3D tlačou etickejšie, udržateľné a ekologické. Sú tiež vegánske, bezlepkové, kóšer a obsahujú iba zložky, ktoré neobsahujú GMO, konzervačné látky, hormóny, antibiotiká a alergény. 

Technológia AM tiež umožňuje vysoko efektívny dodávateľský reťazec, Množstvo vyprodukovaného odpadu je minimálne vďaka presnosti 3D tlače a dlhej trvanlivosti ingrediencií. Šéfkuchársky robot spoločnosti Savor Eat je schopný tlačiť a grilovať až 8 jedál naraz a trvá mu to len šesť minút.

SavorEat sa preslávil najmä výrobou hamburgerou, rastlinných steakov, kebabov a morských plodov. Ich AM technológia však umožňuje omnoho viac. Tento skvelý start-up vyvinul ukážkovú aplikáciu, ktorá používateľom umožňuje prispôsobovať pokrmy z vlastného zariadenia. Pokrmy je možné prispôsobiť podľa konkrétneho vkusu, stravovania a preferencií životného štýlu. 

Napríklad, je možné objednať si hamburger s nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom bielkovín a robot je schopný dodať mu toto jedlo do 6 minút. 
Ak vás zaujíma viac o tomto zaujímavo start-upe pozrite si ich stránky: https://savor-eat.com/