Výsledky využitia 3D tlače v rôznych odvetviach sú čoraz pôsobivejšie a dych berúcejšie. Mnoho spoločností už využíva metódu 3D tlače na extrúziu buniek a návrhy živého tkaniva, ktoré postupne smerujú k vytvoreniu plne funkčných ľudských orgánov. Aj keď do implementácie bio tlačeného orgánu pacientovi je potrebných ešte veľa výskumov, posledné projektu sú veľmi výrazným pokrokom. 

3D tlač sa stáva dokonalou metódou na výrobu vlastných anatomických modelov, ktoré pomáhajú zdravotníckym pracovníkom lepšie sa pripraviť na operáciu alebo lepšie pochopiť, ako funguje ľudská anatómia. Na vytvorenie modelu využívajú vedci údaje z MRI. Niektoré technológie 3D tlače sú také presné, že dokážu reprodukovať vaskularizáciu a ďalšie zložité súčasti. 

Do vytvorenia modelu ľudského srdca sa pustili vedci z univerzity Carnegie Mellon. Ich cieľom je vytvoriť metódu, ktorá by napodobňovala samotnú textúru ľudského srdca, teda mäkkú a elastickú stránku jeho tkanív. 

Vedci použili alginát, cenovo dostupný, mäkký materiál, ktorý pochádza z morských rias. Na tlač využili 3D tlačiareň FDM, no namiesto vytláčania modelu na otvorenú dosku s otvoreným vzduchom ukladali vrstvu materiálu po vrstve do želatínovej nádoby. Tlač si môžeme predstaviť ako tlač vo vnútri stylingového gélu. Predstavte si malé bublinky suspendované vo fľaštičke, gél im poskytuje dostatočnú podporu na to, aby plávali neurčito. Gél v tomto prípade poskytuje dostatočnú podporu pre zasunutie ihly 3D tlačiarne. Všetko, čo sa vytlačí týmto spôsobom zostane na svojom mieste. Akonáhle je orgán vytlačený, musia sa vedci zbaviť vrstvy želatíny, ktorá ho obklopuje. Tento materiál sa topí pri kontakte s teplom, takže jednoduché zvýšenie teploty zmesi odstráni gél z 3D tlačenej štruktúry. 

A aká je cena tohto srdca? Iba neuveriteľných 10 USD. Vedci začínajú testovať aj ďalšie materiály, ako je napríklad kolagén, ktorý by vytvoril ešte realistickejšie riešenie. Nevýhodou kolagénu totižto je, že je príliš drahý a to isté srdce, vyrobené tou istou metódou by stálo až 2000 USD.

Rovnakou metódou 3D tlače vedci vyskúšali navrhnúť koronárnu artériu, teda na zistenie toho, či je toto srdce schopné cirkulovať a pumpovať krv. Pumpovaním falošnej krvi by sa mohlo zdať, že tepna udržiava tekutinu. To by mohlo byť prvým veľkým krokom k vytvoreniu srdca so vzájomne prepojeným vaskulárnym systémom. Chirurgovia vďaka tomuto modelu mohli nacvičiť stehovanie tepien za podmienok podobných operačnej sále. 

Hlavným cieľom vedcov je dosiahnuť zavedenie bunky do 3D tlačeného srdca. V súčasnosti sú vedci schopní do 3D tlačeného orgánu umiestniť 100 miliónov buniek súčasne. Srdce reálnej veľkosti však potrebuje až 100 miliard. Uvidíme, kam sa ich výskum posunie.