Cyklistika je čoraz populárnejšia. Aktivisti organizujú rôzne výzvy, aby motivovali ľudí vymeniť auto za bicykel, veľké korporátne spoločnosti budujú parkoviská pre bicykle a do tých iniciatív sa pripájajú aj väčšie či menšie mestá. Hlavnou motiváciou je znížiť úroveň znečistenia ovzdušia, ktorá je najmä vo veľkých mestách alarmujúca. 

V dnešnom článku si povieme niečo o novom vynáleze, ktorý by reálne mohol pomôcť znížiť úroveň znečistenia. 

Kristen Tappingová, je londýnskou dizajnérkou, ktorá sa zaoberá nielen módou, ale aj životným prostredím. Vo svojej práci poukazuje na takmer všetky zdroje znečistenia, ktoré môžu existovať a zdieľa rôzne štatistiky, ktoré sú pre našu planétu veľmi nepriaznivé. Jednou z nich sú napríklad hodnoty oxidu dusičitého, ktorých výška je vďaka cestnej doprave až 70% a z toho 30% nebezpečných častíc.

Práve preto sa rozhodla navrhnúť Rolloe. Koleso, ktoré sa skladá z troch rôznych filtrov, ktoré sú schopné čistiť vzduch od znečisťujúcich látok. Niekoľko častí tohto kolesa je vytlačených pomocou metódy 3D tlače. Prototyp kolesa má rozmery 600x600x600 mm a je vytvorený z materiálov ABS, nylonu a nehrdzavejúcej ocele. Skladá sa z troch častí, ktoré je možno vyrobiť pomocou 3D tlače alebo vstrekovania. Integruje dva ráfiky s ABS rebrami a nylonovým diskom, dva termoplasty, ktoré sú vysoko odolné proti nárazom. Na výrobu nápravy bola použitá nehrdzavejúca oceľ. Do okraja kolesa umiestnili tri rôzne typy filtrov: vzduch je vedený cez vnútorný valcový otvor ráfika, následne je filtrovaný a nakoniec vytlačený cez vonkajšie rebrá. Čistenie vzduchu je možné vytvoriť rýchlosťou 0,665 m³ na kilometer. 

Každý filter v kolese má inú úlohu. Prvý je prírodná špongia na lufu, ktorá zachytáva veľké častice. Je umývateľný, opakovane použiteľný a 100% biologicky odbúrateľný. Druhým je starý známy HEPA filter, ktorý je možné umývať. Tento filter zachytáva peľ a niektoré veľké častice, akou je napríklad prach. Tretím filtrom je filter s aktívnym uhlím na zachytávanie jednotlivých molekúl plynu. Je ideálny na filtrovanie prchavých organických zlúčenín VOC a dokonca aj pachov. Tieto filtre vydržia 250 km a po prekonaní tejto hranice je potrebné ich vymeniť.

Rolloe je stále v testovacej fáze, v ktorej sa zameriavajú najmä na rôzne filtračné metódy. Podľa predpokladov, ak všetky bicykle Santander ( systém zdieľania bicyklov) v Londýne budú vybavené týmito kolesami, mohli by vyfiltrovať 79 865 m³ vzduchu. Táto hodnota predstavuje dvojnásobok veľkosti Trafalgarského námestia. 

Ďalším krokom je vybaviť Rolloe sledovacím zariadením, aby bolo možné vyrátať prejdenú vzdialenosť a tým pádom aj množstvo prejdenej vzdialenosti.