Holandsko je nielen krajina tulipánov, ale aj popredných dizajnérskych štúdií, ktoré vedia, ako využiť 3D tlač tak, aby ľuďom vyrazili dych. 

Dizajnérske štúdio RAP začalo budovať architektonickú štruktúru, ktorá bude obsahovať 3D tlačené keramické dlaždice. Ich projekt sa volá Nová Delft Blue a vzdáva hold známemu holandskému porcelánu, ktorý bol vynájdený v 17. storočí. Projekt kombinuje hlinenú 3D tlač, výpočtový dizajn a remeselné zasklenie. Do výslednej štruktúry integrovali až 4000 dlaždíc, ktoré spolu vytvorili dve brány. Celá štruktúra až 4 metre široká, 8 metrov vysoká a až 12 metrov hlboká, je súčasťou veľké nádvoria budovy. Ich hlavnou úlohou je oddeliť verejné a súkromné časti a zároveň upriamiť pozornosť na samotné nádvorie. 

Delft Blue, holandský porcelán, je známy svojou jemnosťou a kvalitou. Po prechádzkach Holandskom si ho môžete všimnúť takmer na každom rohu, pretože tvorí podstatnú časť architektúry a výzdoby krajiny. 

Štúdio RAP nebolo prvé, ktoré sa pustilo do 3D tlače v kombinácii s týmto porcelánom. Známe sú aj 3D tlačené vázy od Oliviera van Herpta, ktorý skombinoval kobaltovú modrú a hlinu, ktoré následne extrudoval a vytvoril tak vrstvu po vrstve dekoratívne prvky.

Poďme ale späť k projektu RAP. Za procesom výroby týchto 3D tlačených keramických dlaždíc stojí robotické rameno KUKA. Po vytvrdnutí kus dostane glazúru, ktorá je pokrytá modrými a bielymi vrstvami, vďaka ktorým dostanú 3D dlaždice estetický nádych. Hlavnými bodmi pri generovaní geometrie dlaždíc boli hodnoty ako maximálny previs, šírka, výška a hĺbka, či obmedzenie zmršťovania a vnútorná podporná štruktúra. 

Štúdio vo svojom návrhu zvolilo metódu 3D tlače, pretože vďaka svojim vlastnostiam a širokým možnostiam bola nielen lacnejšia, ale dovolila im aj vytvoriť špecifické elegantné tvary. Aplikáciou tekutej glazúry na biele horiace hlinené časti dlaždice, ktoré sú konvexné, zostanú biele ako bazény modrej glazúry v konkávnych oblastiach dlaždice. Táto metóda sa nazýva maľovanie tvarom a umožňuje plynulé prechody medzi jednotlivými odtieňmi modrej a bielej farby, ktoré nie je možné vyrobiť inak. Vďaka tomu štúdio získalo dvojfarebné dlaždice, ktoré ponúkajú jedinečný vizuálny efekt. 

Potenciál keramiky v 3D tlači je obrovský. Keramika je vysoko kvalitný obkladový materiál, ktorý ponúka nízku údržbu a vysokú odolnosť aj v tých najťažších prostrediach, napríklad v púštnych či morských polohách.