Rakúsky výrobca Rolf Spectacles vyvinul rastlinnú kolekciu okuliarov, ktoré majú 3D potlač vytvorenú z ricínového zrna. Najnovšia kolekcia Rolf s názvom Substance je dodávaná v šiestich rôznych farbách a až 23 rôznych prevedeniach rámov. 

Rolf je rodinná spoločnosť, ktorá má svoje sídlo v neďalekých tirolských Alpách. Ich spoločnosť začala najskôr s výrobou mopedov či konferenčných stolíkov a neskôr prešli na výrobu okuliarov s drevenými rámami a pántami. Do roku 2019 spoločnosť zamestnávala až 39 zamestnancov a ich okuliare sa dovážajú do viac ako 50 krajín sveta. 

Rolf je známa najmä vďaka svojim dreveným okuliarom, no výroba okuliarov z rastlinných materiálov, ako je titán, kameň či rohoviny, ich preslávila ešte viac. Ich okuliare sú vyrobené bez skrutiek, čo znamená, že si nevyžadujú žiadnu údržbu. Všetky okuliare je možné vytlačiť v jednej dávke, pretože pán a rám sú vytlačené ako jeden kus. Tým sa šetrí nielen čas a peniaze, ale aj potreba externých dodávateľov či skladových rezerv. Simultánnu tlač pántov umožňuje ich vlastná technológia Rolfs Flexlock, za ktorý v roku 2017 získali cenu Silmo d’Or za inováciu a nápady na nové výrobky. 

Aké sú výhody týchto okuliarov? Ako to už pri 3D tlači býva, tento výrobok je vďaka tejto metóde ekologický. Je vyrobený z rastlinných a obnoviteľných zdrojov. Kolekcia je vytlačená z práškových ricínových bôbov a vody. Vyrobený materiál je pružný, prírodný a šetrný k pokožke. 

Fazuľa obyčajná je trvalý ker alebo strom, ktorý sa ľahko a rýchlo doplní. Nemá priamu konkurenciu s potravinami alebo výživovými hodnotami. Rastlina rastie v suchých prostrediach, kde je minimálny rast lesa, takže odlesňovanie pri jej výrobe nehrá žiadnu rolu. Ricín je navyše pomerne odolný voči suchu a dá sa pestovať aj na okrajových pozemkoch, čo z neho robí veľmi spoľahlivý a ľahko ziskový materiál. 

To však nie je ich jediná výhoda. Sú prakticky nezlomiteľné a nezničiteľné. GALILEO ich potrobil neľahkému testovaniu nárazovej obtiažnosti. Museli si prejsť napríklad zásahom futbalovou loptou, prisadnutím, prejdením autom či pádom zo 14 metrovej výšky. 

Tieto okuliare sa však nezľakli a prekonali svojich titánových a plastových konkurentov. Ako sú na tom vaše okuliare, tiež zvládnu takúto záťaž?